STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / LITURGIA STACYJNA W KOŚCIELE NAWRÓCENIA ŚW. PAWŁA: NAŚLADUJ MARYJĘ!

Liturgia stacyjna w kościele Nawrócenia św. Pawła: Naśladuj Maryję!

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego krakowskim kościołem stacyjnym stała się świątynia Księży Misjonarzy. W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii, kaznodzieja przypomniał, że założyciel zgromadzenia, św. Wincenty a Paulo, zwracał uwagę swoim współbraciom, na szczególną doniosłość Tajemnicy Wcielenia. – Mówił, że najlepiej uczcić ją przez dobry udział w Eucharystii i przez eucharystyczną adorację – zaznaczył i podkreślił, że obecna sytuacja – pandemia i zamknięte kościoły – jest okazją, aby docenić dar Eucharystii.
Zakonnik wskazał na postawę Maryi, która uczy wiernych słuchania Słowa Bożego, zachowywania Go i odpowiadania na Nie wielką wiarą. – Najlepiej oddajemy cześć Maryi wtedy, gdy staramy się Ją naśladować – zakończył.

Kościołem stacyjnym środy IV tygodnia Wielkiego Postu jest Bazylika św. Pawła za murami. Życie św. Pawła skończyło się na drodze do Ostii, gdzie Apostoł Narodów został ścięty. Po śmierci, jego ciało przeniesiono trzy kilometry bliżej Rzymu, a na cmentarzu, gdzie go pochowano, postawiono upamiętniający go pomnik, który szybko stał się celem pielgrzymek chrześcijan. Cesarz Konstantyn w 324 roku wybudował w tym miejscu bazylikę.

Rzymskiej bazylice odpowiada w ten dzień krakowski kościół Nawrócenia św. Pawła. Świątynia została zbudowana w latach 1719-1728. Ołtarz główny powstał w latach 1761-62, a wykonano go z czarnego marmuru dębnickiego. W klasztorze Misjonarzy przechowywany jest portret króla Stefana Batorego autorstwa nadwornego malarza Marcina Kobera namalowany w 1583 r., który trafił tutaj z katedry wawelskiej.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE