STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MŁODZI Z ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ JUŻ W PORTUGALII. PIERWSZYM PRZYSTANKIEM FATIMA

Młodzi z Archidiecezji Krakowskiej już w Portugalii. Pierwszym przystankiem Fatima

Kolejni pielgrzymi z Archidiecezji Krakowskiej, którzy będą uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, dotarli do Portugalii. Wśród nich są abp Marek Jędraszewski i bp Robert Chrząszcz. Pielgrzymkę rozpoczęli w Fatimie, gdzie metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Objawień.
Wyjazd w środku nocy i zmęczenie nie zniechęciły młodego, krakowskiego Kościoła. Kolejne grupy najliczniejszej polskiej reprezentacji na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, dotarły do Portugalii. Kraków, Trzebinia, Trzemeśnia czy Wadowice – to m.in. stąd pochodzą pielgrzymi, którzy wylądowali we wtorek w Porto. Towarzyszą im abp Marek Jędraszewski i bp Robert Chrząszcz.

Poranne spotkanie na lotnisku w Pyrzowicach rozpoczęło świętowanie. Młodzi nie zapomnieli bowiem o urodzinach metropolity krakowskiego, który 24 lipca skończył 74 lata. W katowickim porcie lotniczym wybrzmiało „Sto lat”. – Dziękujemy, że jest Ksiądz Arcybiskup z nami – mówiła przedstawicielka młodzieży. – Przed nami wielkie, wspaniałe dni, które, mam nadzieję, będą dla młodych uczestników czasem przeżywania wspólnoty Kościoła, Kościoła młodych, którzy będą odkrywali to, kim są – swoją tożsamość, dającą radość i pewność, dlatego, że fundamentem naszej, chrześcijańskiej tożsamości jest Pan Jezus. To są nasze pierwsze przeżycia i przemyślenia. Mam nadzieję, że każdy dzień, każda godzina naszego wspólnego pobytu w Portugalii, cały ten czas będzie jednym, wielkim ubogaceniem siebie, każdej i każdego z nas, ale też nas w sensie wspólnoty, tej cząstki Kościoła krakowskiego, którą stanowimy – dzielił się zaraz po starcie abp Marek Jędraszewski. Kilka godzin później pielgrzymi z Archidiecezji Krakowskiej wylądowali na lotnisku w Porto.

Pierwszym przystankiem przed Światowymi Dniami Młodzieży było sanktuarium Matki Bożej w Fatimie. Tutaj był czas na indywidualne zwiedzanie i modlitwę. W Kaplicy Objawień pielgrzymi z Polski uczestniczyli w uroczystej Mszy św. Przewodniczył jej metropolita krakowski, który wygłosił także homilię. W tym miejscu, po raz pierwszy w Portugalii, wybrzmiał też hymn Światowych Dni Młodzieży 2023 w wykonaniu pielgrzymów z Krakowa.

Wieczorem młodzi wrócili do Porto, gdzie poznali rodziny, które będą gościć je podczas Dni w Diecezji. Gospodarze przygotowali dla nich tradycyjny portugalski poczęstunek. Od wtorku młodzież Archidiecezji Krakowskiej będzie poznawać lokalny Kościół i kulturę, a przez to,  przygotować do spotkania z papieżem Franciszkiem w Lizbonie.

Zapraszamy do śledzenia relacji z pobytu młodych pielgrzymów na stronie diecezja.pl oraz w naszych mediach społecznościowych. Współtworzyć będą je przedstawiciele grup, z różnych stron Archidiecezji Krakowskiej.

Naszym Partnerem jest Małopolska.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie - Dni w Diecezji Porto 25.07.2023 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE