STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MODLITWA MINISTRANTA Z PROŚBĄ O POWOŁANIA

Modlitwa ministranta z prośbą o powołania

„Spraw, Panie, aby choć jeden z nas został Twoim świętym kapłanem” – to nowy fragment modlitwy ministranta po Mszy świętej zaproponowany przez Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Krakowskiej.

Propozycja ta wynika z potrzeby stałej modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Jak zaznacza ks. Ryszard Kilanowicz, duszpasterz służby liturgicznej, ważne jest, by posługujący przy ołtarzu modlili się za siebie nawzajem. Słowa te zwracają również uwagę na troskę o własną świętość. Mają one także na celu zachęcić ministrantów i lektorów do myślenia o kapłaństwie, gdyż droga służby może do niego prowadzić.

Służba liturgiczna rozpoczyna swoją posługę od modlitwy przed Eucharystią i kończy ją modlitwą po nabożeństwie. Zawsze jest ona odmawiana wspólnie i na głos.

– Moim zdaniem ta wspólna modlitwa jest bardzo istotna. Gdy pada wezwanie „Wspomożenie nasze w imieniu Pana”, które w wielu parafiach rozpoczyna tę modlitwę, to wiadomo, że czas już odłożyć wszystkie sprawy organizacyjne. To też taki wyraźny znak tej bliskości służby liturgicznej względem ołtarza – dla nas Msza tak jakby zaczyna się już wcześniej. I naprawdę modlimy się słowami, które potrafią przywołać do porządku, pomagają zebrać myśli. Sądzę, że samemu trudno to osiągnąć, a na pewno trudniej o to młodszym ministrantom. W ten sposób dochodzimy też do tego spajania – zaraz będziemy pełnić różne funkcje, ale zaczynamy jednym językiem – dzieli się Mateusz.

Tekst modlitwy można zamówić w wielu wariantach drukarskich w Wydawnictwie św. Stanisława BM.