STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „MUSICA SACRA PASCHALIA” – WIELKOPOSTNY PODCAST O MUZYCE WIELKIEGO TYGODNIA

„Musica Sacra Paschalia” – wielkopostny podcast o muzyce Wielkiego Tygodnia

„Musica Sacra Paschalia” to czteroodcinkowy podcast poświęcony muzyce Wielkiego Tygodnia. W Niedzielę Palmową, Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę o godz. 15.00 na Spotify Archidiecezji Krakowskiej ks. Grzegorz Lenart opowie historie najpopularniejszych dzieł muzyki sakralnej. Podcast wzbogacą utwory w wykonaniu Chóru „Nie lękajcie się!” oraz orkiestry Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Wielki Tydzień i uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejszy czas w roku liturgicznym, w którym dotykamy serca naszej wiary. Przez wieki stawał się on inspiracją dla wielu muzyków oraz kompozytorów.

– Dzisiaj te ich mniejsze i większe dzieła muzyczne pomagają odkrywać nam największe tajemnice – mówi ks. Grzegorz Lenart, przewodniczący Archidiecezjalnej Muzyki Kościelnej i duszpasterzem  organistów. To właśnie on poprowadzi słuchaczy przez najpiękniejsze utwory, przybliżając historię ich powstania oraz przesłanie w nich zawarte.

Czteroodcinkowy podcast muzyczny, wzbogacony przez dzieła w wykonaniu Chóru „Nie lękajcie się!” oraz orkiestry Sanktuarium św. Jana Pawła II, dostępny będzie w Niedzielę Palmową, Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę o godz. 15.00 na kanale Spotify Archidiecezji Krakowskiej.

Ścieżka dźwiękowa nagrana została podczas koncertu pasyjnego „Ecce Filius Tuus”, wpisującego się w jubileusz 10 – lecia istnienia Chóru „Nie lękajcie się!”. Zespół powstał w 2012 roku z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza oraz ówczesnego kustosza sanktuarium na Białych Morzach, ks. prałata Jana Kabzińskiego. Od początku muzyczną pieczę nad chórem sprawuje Marek Kluza, dyrygent, pedagog i absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie.

Orkiestra symfoniczna zadebiutowała w styczniu 2022 roku.