STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NA PIELGRZYMKĘ DO PODSARNIA

Na pielgrzymkę do Podsarnia

Kościół w Podsarniu, wśród zaledwie kilku świątyń w Archidiecezji Krakowskiej jest miejscem, gdzie z okazji stulecia urodzin papieża Polaka uzyskać można jubileuszowy odpust zupełny.
– Dla pogłębienia pobożności wiernych i zbawienia dusz, (…) w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, (…) z niebieskiego skarbca Kościoła szczodrze udziela odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami – to fragment dekretu Penitencjarii Apostolskiej udzielającego odpustu zupełnego przez Stolicę Apostolską dla wiernych, którzy w tym roku odwiedzą orawską parafię pw. św. Jana Pawła II w Podsarniu.

W ślad za wskazaniami papieża Franciszka krakowski metropolita abp Marek Jędraszewski w liście do parafii wskazuje, że szczególną formą celebracji jubileuszu powinien być sakrament pokuty.

Dlatego na wstępie obchodów w Podsarniu odbędzie się zachęcający do wielkopostnej refleksji koncert „Jezu, ufam Tobie”.

Na późniejszy czas w parafii planowane są kolejne odsłony świętowania papieskiego jubileuszu, które odbywa się pod hasłem “100 lat temu wszystko się zaczęło”, co jest nawiązaniem do słynnych słów wdzięczności papieża-Polaka do rodzinnych Wadowic, gdzie urodził się 18 maja 1920 r.

Wioski tworzące współczesną parafię były odwiedzane jeszcze przez kard. Karola Wojtyłę, który wspierał miejscową ludność w zmaganiach z władzą komunistyczną o budowę kaplicy w Harkabuzie oraz troszczył się o zjeżdżające tam grupy młodzieży oazowej.

Parafia w Podsarniu była jedną z pierwszych w Polsce, których patronem w 2011 r. został błogosławiony Jan Paweł II. Wcześniej, wspólnota wydzielona z parafii Podwilk od 2006 r. nosiła tytuł Matki Bożej Nieustającej Pomocy – patronki kaplicy w Harkabuzie. O kulcie patrona w tym miejscu przypomina jego wymowny wizerunek w ołtarzu głównym oraz relikwie. Jubileusz stulecia urodzin Jana Pawła II i wyróżnienie papieskiej parafii jest również okazją do lepszego poznania tego zakątka Orawy.

Źródło: polskaorawa.pl
ZOBACZ TAKŻE