STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NADANIE TYTUŁU DOKTORA HONORIS CAUSA UNIWERSYTETU KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO PROFESOROWI STANISŁAWOWI GRYGLOWI

Nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego profesorowi Stanisławowi Gryglowi

- Pan profesor jest człowiekiem głębokiej wiary, kimś kto związał swój los z Chrystusem, a nas wszystkich uczy, jak rozumieć siebie przez Chrystusa, i jak pojmować całe bogactwo europejskiej kultury - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego profesorowi Stanisławowi Gryglowi.
Arcybiskup przypomniał, że na początku tej uroczystości wybrzmiały słowa hymnu Polski oraz „Gaude Mater Polonia”. Mazurek Dąbrowskiego mówi o nadziei, a „Raduj się, Matko Polsko” o radości i dumie z synów polskiej ziemi. Metropolita powiedział, że to wszystko wspaniale wpisuje się w wyjątkowe wydarzenie, które ma miejsce na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podkreślił, że w tym roku wierni oczekują na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, który wiernie szedł za Chrystusem. Dodał, że dziś wszyscy dziękują Bogu za jego sylwetkę, dokonania, moc wiary i nadziei.

Metropolita podzielił się z zebranymi wspomnieniem z czasów studenckich, gdy na łamach „Znaku” pojawił się esej prof. Stanisława Grygla, w którym pisał on o zmaganiu między prawdą, reprezentowana przez Ateny, a przemocą, ucieleśnianą przez Spartę. Profesor zauważył, że Sparta zwyciężyła, ale do historii przeszły Ateny i dziedzictwo związane z ukochaniem prawdy.

Arcybiskup wskazał, że droga prof. Stanisława Grygla jest przesłaniem o prawdzie, doświadczanej przez tych, którzy noszą w sobie dziedzictwo jego myśli. Wyraził również radość, że może uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu. Dodał, że  prof. Stanisław Grygiel daje jednoznaczny wyraz prawdy o człowieku, która wynika z jego myśli, serca i wiary.

Metropolita przypomniał słowa  św. Jana Pawła II o tym, że człowiek nie jest w stanie zrozumieć siebie bez Chrystusa. – Pan profesor jest człowiekiem głębokiej wiary, kimś kto związał swój los z Chrystusem, a nas wszystkich uczy jak rozumieć siebie przez Chrystusa i jak pojmować całe bogactwo europejskiej kultury. Za to panu profesorowi wszyscy bardzo dziękujemy, a dzisiejszego wydarzenia gratulujemy z całego serca – zakończył arcybiskup.

Prof. Stanisław Grygiel to emerytowany profesor papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, jest wybitnym specjalistą w zakresie antropologii filozoficznej, studiów nad rodziną, socjologii rodziny oraz interpretatorem myśli św. Jana Pawła II. Recenzentami w postępowaniu o nadanie tytułu doktora honoris causa był prof. Sergio Belardinelli oraz prof. Stephan Kampowski.

Wręczenie profesorowi Stanisławowi Gryglowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE