„Miłosierdzie nadzieją dla świata. 20. rocznica zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu” to tytuł nowej wystawy, którą od soboty, 26 listopada, można oglądać w dolnej Bazylice w Krakowie-Łagiewnikach. Na ekspozycję składa się 20 plansz, ukazujących obchody 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu w Sanktuarium i na wszystkich kontynentach, natomiast w gablotach przedstawiono dary przyniesione w procesji w czasie sierpniowych uroczystości, a także pocztówki okolicznościowe z tekstem Aktu zawierzenia w 11 językach.
– Na naszej wystawie pokazujemy wybrane miejsca z wszystkich kontynentów, które włączyły się do naszej inicjatywy duszpasterskiej „Miłosierdzie nadzieją dla świata”. Można na niej zobaczyć jak kult Bożego Miłosierdzia wygląda w: dalekiej Australii, Papui Nowej Gwinei, Burkina Faso, Brazylii, Argentynie, a także w Ugandzie, Boliwii, Meksyku, Ekwadorze, Francji, Białorusi, Austrii, w Czechach, Chorwacji oraz w Wietnamie, Walii, Kazachstanie i na Węgrzech – wylicza ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Ważne są także słowa, które przekazują rektorzy Sanktuariów Bożego Miłosierdzia z różnych stron świata, przybliżając nam te miejsca.
Na wystawie w jednej z gablot można zobaczyć dary ofiarne, jakie zostały złożone w czasie sierpniowych uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, m.in.: kopię wizerunku Ikony przedstawiającej Marię Teresę Ledóchowska, trzymającą w ramionach dziewczynkę afrykańską (dar Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera w Austrii), kopię obrazu Imienia Maryi (dar Polskiego Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu), numery kwartalnika „Messager de la Miséricorde Divine”, który wychodzi we Francji od lat 50-tych (dar Regii Miłosierdzia Bożego z Francji), a także obraz Pana Jezusa Miłosiernego na drewnie z podpisem „Jezu ufam Tobie” w języku niderlandzkim (dar parafii Miłosierdzia Bożego w Den Bosch w Holandii), kapliczkę Jezusa Miłosiernego, która peregrynuje wśród rodzin w Rio de Janeiro i figurkę Chrystusa z Corcovado (dar Sanktuarium Bożego Miłosierdzia z Brazylii) oraz rozważania Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdzia w języku chorwackim (dar Koordynacji Czcicieli Bożego Miłosierdzia z Chorwacji), foldery-deklaracje potwierdzające odmówienie 91 Koronek do Miłosierdzia Bożego z okazji 91. rocznicy objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego (dar Diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Menevia w Walii) i czapkę króla (dar od Czcicieli Bożego Miłosierdzia z Burkina Faso).
– Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej nowej ekspozycji. Oglądając kolejne plansze można zobaczyć wielkie bogactwo Kościoła, które ukazuje nam, że orędzie Bożego Miłosierdzia nie ma granic. I jak symbolizuje to tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej w Bazylice Bożego Miłosierdzia, Miłosierdzie łączy cały świat – mówi ks. Zbigniew Bielas.