STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NOWENNA KU CZCI ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA W KATEDRZE NA WAWELU

Nowenna ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika w katedrze na Wawelu

29 kwietnia rozpocznie się tradycyjna nowenna przed uroczystością św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Cykl kazań „Człowiek, z którego narodził się Kościół” wygłosi ks. prof. Jacek Urban.

Nowenna ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika w katedrze na Wawelu

Nowenna ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika w katedrze na Wawelu potrwa od 29 kwietnia do 7 maja. Codziennie o godz. 17.30 przy konfesji św. Stanisława będzie sprawowana uroczysta Msza św. Cykl tematycznych kazań „Człowiek, z którego narodził się Kościół. Dziewięć myśli ks. kard. Karola Wojtyły o św. Stanisławie” wygłosi ks. prof. Jacek Urban, dziekan Kapituły Katedralnej. Uroczysta odpustowa Msza św. zaplanowana jest 8 maja na godz. 17.30.

Ks. prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz bazyliki archikatedralnej zwraca uwagę, że zawsze modlitwa przy relikwiach św. Stanisława związana jest z aktualnymi potrzebami ojczyzny, a w czasie nowenny eksponowane są ważne rocznice. W tym roku obchodzone jest 100-lecie urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. – Jest to okazja, żeby jeszcze raz spojrzeć na świadectwo całego jego życia i przez jego wstawiennictwo wypraszać potrzebne łaski dla tych, którzy walczą z epidemią – mówi ks. Zdzisław Sochacki.

Tradycyjnie w katedrze wawelskiej w kolejne dni nowenny modlą się przedstawiciele parafii wizytowanych w ubiegłym roku, parafii pw. św. Stanisława BM czy siostry zakonne z różnych zgromadzeń zakonnych.

Według tradycji Stanisław urodził się 26 lipca 1030 r. w Szczepanowie. W 1072 r. został konsekrowany na biskupa krakowskiego. Jako pasterz był bardzo gorliwy i dbał o stan diecezji krakowskiej. Wstawiając się za wiernymi uciskanymi i zbytnio karanymi przez króla naraził się na konflikt z Bolesławem Szczodrym. 11 kwietnia 1079 r. król, w czasie Mszy św. na Skałce, zamordował biskupa i kazał poćwiartować jego ciało. W podzielonym na dzielnice Państwie Polskim narodziło się przekonanie, że rozbicie państwa jest karą za zamordowanie biskupa. Wierzono, że Polska rozpadła się tak, jak członki ćwiartowanego biskupa. Oczekiwano jednak cudu za wstawiennictwem Stanisława, jako patrona zjednoczenia. Na przełomie XI i XII w. przeniesiono ciało biskupa Stanisława do katedry na Wawelu. W wieku następnym rozpoczęły się intensywne starania o jego kanonizację, do której doszło ostatecznie 17 września 1253 r.

Pamięć o św. Stanisławie odegrała ogromną rolę w kształtowaniu polskiej świadomości narodowej. Przy jego grobie w katedrze wawelskiej modlono się o pomyślność dla ojczyzny a polscy królowie i wodzowie zawieszali przy jego ołtarzu zdobyczne chorągwie. Są wśród nich chorągwie krzyżackie zdobyte pod Grunwaldem w 1410 r. oraz chorągiew turecka zdobyta pod Wiedniem w 1683 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE