STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NOWOŚCI W SZKOLE KANTORÓW

Nowości w Szkole Kantorów

Nowości w Szkole Kantorów

Więcej zajęć i nowe przedmioty – to wszystko czeka na tych, którzy zapiszą się na studium muzyki liturgicznej przygotowującej do posługi muzycznej w Kościele pod nazwą Szkoła Kantorów. Spotkanie zjazdowe organizuje Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Szkoła Kantorów odbywa się na dwóch poziomach – podstawowym i zaawansowanym, ponieważ przygotowuje zarówno osoby dopiero zaczynające przygodę ze śpiewem jak i te, które chcą rozwinąć swoje dotychczasowe umiejętności wokalne. W tym roku podczas każdego zjazdu przewidziano aż 9 godzin zegarowych, w tym nowe przedmioty, które poprowadzą nowi prowadzący.

Oprócz cenionych i znanych już z poprzednich edycji Szkoły Kantorów wykładowców, swoje umiejętności będzie można rozwijać pod okiem takich nauczycieli jak Błażej Matusiak OP, który wprowadzi w tajniki liturgii i teologii muzyki liturgicznej, Łucja Nowak, która będzie mówić o podstawowych umiejętnościach kantora i dyrygowania, Artur Zajt – aktor i pedagog pracujący z głosem od 35 lat, Wojciech Sznyk OP, który poprowadzi zajęcia o formach liturgicznych i paraliturgicznych oraz zespołowej emisji głosu czy Andrij Szkrabiuk, który zajmie się warsztatami wyjazdowymi.

Cykl szkoleń ma na celu wzmocnienie śpiewu wszystkich wiernych, a nie tylko solistów. Kantor bowiem może zarówno być członkiem chóru, jak i przewodzić śpiewowi zgromadzenia czy scholi, gregoriańskiej lub wielogłosowej. W większych ośrodkach kantor może również współpracować z organistą w ożywieniu i pielęgnowaniu lokalnej tradycji muzycznej.

Jak wskazuje koordynator Szkoły o. Wojciech Sznyk OP, kantor nie musi skupiać na sobie uwagi. – Ma on służyć swoimi umiejętnościami tam, gdzie jest taka potrzeba i możliwość. W jednej parafii celem będzie podniesienie poziomu śpiewu na niedzielnej mszy świętej, w innej bardziej lub mniej regularna posługa podczas Liturgii godzin, jeszcze gdzie indziej zorganizowanie śpiewania pieśni nabożnych – tłumaczy.

Studium kładzie nacisk na przekazywanie praktycznych umiejętności muzycznych – emisji głosu, nauki czytania nut, artykulacji, podstaw prowadzenia zespołów wokalnych – oraz wiedzy na temat liturgii i muzyki sakralnej.

Zapisy na rok akademicki 2018/2019 trwają do końca września. Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.szkolakantorow.pl. Po przesłaniu zgłoszenia na pierwszy rok, kandydaci zostaną zaproszeni na przesłuchanie.

Główną ideą działalności Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny jest pragnienie, aby wszyscy wierni mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Członkowie fundacji przekazują informacje, opinie oraz materiały poszerzające rozumienie sakramentów. Organizują także środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Fundacja prowadzi też wakacyjne Warsztaty Muzyki Niezwykłej.

 

KAI, luk / Kraków

ZOBACZ TAKŻE