STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NOWY TARG: BOGATY PROGRAM OBCHODÓW 40 -LECIA WIZYTY JANA PAWŁA II W STOLICY PODHALA

Nowy Targ: bogaty program obchodów 40 -lecia wizyty Jana Pawła II w stolicy Podhala

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego na Rynku 9 czerwca rozpocznie oficjalne obchody 40-lecia wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu. Wśród wydarzeń są jeszcze koncerty, wystawy, warsztaty dla dzieci, a także okolicznościowe publikacje.

Nowy Targ: bogaty program obchodów 40 -lecia wizyty Jana Pawła II w stolicy Podhala

– Ta pielgrzymka zapadła na wiele, wiele lat w pamięci mieszkańców naszego regiony Podhala, Spisza i Orawy i chcemy w tym roku przypomnieć tę wizytę młodszemu pokoleniu – mówi w rozmowie z KAI Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.

Choć spotkanie z papieżem w czerwcu 1979 r. miało miejsce na nowotarskim lotnisku, to główne uroczystości odbywać się będą na Rynku. – Wybraliśmy rynek a nie lotnisko na miejsce głównych wydarzeń jubileuszowych ze względów komunikacyjnych. Dla osób starszych znacznie łatwiej będzie dotrzeć do centrum niż na położone w oddali nowotarskie lotnisko – podkreśla Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu. Władze miasta 9 czerwca, kiedy będzie miała Msza św. na Rynku wprowadzą bezpłatne przejazdy komunikacją MZK dla wszystkich.

Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego rozpocznie się o godz. 10 na ołtarzu polowym na płycie miejskiego Rynku. Tuż po Mszy św. wystąpią zespoły regionalne Hyrni, Mali Śwarni, studio piosenki Septyma, a także chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Ponadto 9 czerwca o godz. 16:30 odbędzie się występ największej w Polsce kapeli góralskiej – Małej Armii Janosika. W planach jest również koncert Cantata dla Papieża autorstwa krakowskiego kompozytora Edwarda Zawielińskiego, który współpracować będzie z nowotarskimi i krakowskimi chórami. – Jednocześnie będzie około stu osób, więc jest to nie lada przedsięwzięcie – mówi Bolesław Bara, dyrektor MOK w Nowym Targu. – Muzycy już przyjeżdżają z Krakowa do Nowego Targu i próby się już odbywają z naszymi rodzimymi chórami. Będzie specjalnie przygotowana scena z telebimem i oświetleniem, także będzie to wyjątkowe wydarzenie dla tych którzy kochają muzykę, ale również uświetnienie tych obchodów wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu – dodaje Bolesław Bara.

Po koncercie zaprezentowana zostanie homilia Ojca Świętego z 1979 roku.

Na wydarzenia uświetniające wizytę w stolicy Podhala papieża z Polski złoży się także 14 czerwca promocja książki Nowotarski Krajobraz z Janem Pawłem II, do której tekst napisała Ludmiła Figiel, znana i ceniona nowotarska nauczycielka. – Od ponad trzydziestu osób zebraliśmy mnóstwo archiwalnych zdjęć z wizyty Jana Pawła II w Stolicy Podhala. Te fotografie znajdują się właśnie w tej książce – tłumaczy Katarzyna Put, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w Nowym Targu, inicjatorka powstania albumu, który udało się wydać w ramach unijnego projektu.

Do obchodów jubileuszu pobytu Jana Pawła II w Nowym Targu włączyło się również Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Przez cały czerwiec chętni będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanej sali papieskiej. Co więcej, w każdy czerwcowy piątek o 12:00 odbywać się będą warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży pt. „Pocztówka z podróży ze świętym Janem Pawłem II”.

– Przygotowaliśmy również dwie wystawy czasowe. Pierwsza, pn. „Święty Papież Jan Paweł II w filatelistyce polskiej i zagranicznej”, trwać będzie od 1 do 10 czerwca. Ekspozycja przygotowana przez Marka Borowicza to unikatowe, nie pokazywane dotychczas zbiory filatelistyczne – tłumaczy Robert Kowalski, kierownik Muzeum Podhalańskiego

Jan Paweł II z rzeszą około miliona wiernych spotkał się w czerwcu 1979 r. w czasie swojej I apostolskiej pielgrzymki do ojczyzny. Wspólna modlitwa miała miejsce na nowotarskim lotnisku. Dziś, to spotkanie upamiętnia stojący tam pomnik Jana Pawła II. Nowotarżanie modlą się przy nim każdego 2 kwietnia, a także w Dzień Papieski.

 

KAI
Fot. www.nowytarg.pl

ZOBACZ TAKŻE