STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ODSZEDŁ DO PANA ŚP. PROF. STANISŁAW JAKUBCZYK

Odszedł do Pana śp. prof. Stanisław Jakubczyk

W wieku 102 lat zmarł w Krakowie prof. Stanisław Jakubczyk znany malarz, artysta, rzeźbiarz, autor ponad 100 polichromii w kościołach, ok. 150 witraży, należał do parafii św. Józefa w Krakowie Podgórzu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 30 listopada 2018 r. o godz. 12:00 na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie.

Odszedł do Pana śp. prof. Stanisław Jakubczyk

Stanisław Jakubczyk – urodził się 18 maja w 1916 roku w Lubatowej na Podkarpaciu. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, równocześnie kształcił się w Wyższym Studium Pedagogicznym i Studium Filmowym. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Na jego twórczość składają się polichromie, witraże, mozaiki, sgraffita, rzeźby oraz obrazy sztalugowe i akwarele. Tworzy również filmy krótkometrażowe z zakresu plastyki, dokumentalne i fabularne. Zajmuje się działalnością literacką. Drukiem ukazało się jedenaście pozycji książkowych i wiele artykułów w prasie.

Zaprojektował około 150 okien witrażowych, tworzył mozaiki (w kościele redemptorystów przy ul. Zamoyskiego w Krakowie), rzeźby i obrazy ołtarzowe. Do szeregu świątyń zaprojektował i wykonał wystrój całego wnętrza (w kościele salezjanów przy ul. Tynieckiej w Krakowie).Wykonał ponad sto polichromii w kościołach. Jego prace znajdują się w obiektach sakralnych w Polsce, Szwecji, Słowenii i Wielkiej Brytanii. W wolnych chwilach artysta uprawiał malarstwo sztalugowe, olejne i akwarelowe, wykonując portrety, pejzaże oraz kompozycje o treści eschatologicznej i abstrakcyjnej. Prace o tej tematyce znajdują się m.in. w zbiorach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 60. i 70. działał w Klubie Filmowym „Nowa Huta”. Zrealizował wiele filmów krótkometrażowych, nagradzanych na festiwalach w kraju i zagranicą. Zajmował się działalnością literacką. Dotychczas ukazało się drukiem dziewięć pozycji.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie +

 

Ks. Jerzy Gibas
Fot. iwonicz-zdroj.pl

ZOBACZ TAKŻE