STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / OPŁATEK ARTYSTÓW W PAŁACU ARCYBISKUPÓW KRAKOWSKICH

Opłatek artystów w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

- Kolędy otwierają na wspaniały świat, w którym chcemy odnaleźć piękno Betlejem – mówił metropolita krakowski do artystów zgromadzonych na spotkaniu opłatkowym w Sali Okna Papieskiego.




Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, a jego kontynuacją było spotkanie w Sali Okna Papieskiego.

Na początku Eucharystii głos zabrał duszpasterz środowisk twórczych w Archidiecezji Krakowskiej, ks. Dariusz Guziak. Przypomniał, że artyści gromadzą się na spotkaniu w styczniu od ponad pięćdziesięciu lat, by powierzać siebie i swój talent Bogu. – Pragniemy objąć modlitwą wszystkich artystów, szczególnie tych, którym jest daleko do Kościoła, którzy są w kryzysie, w trudnościach. Prośmy dla nich o światło i moc Ducha Świętego. Dla tych, którzy są mocni i zakorzenieni w Chrystusie, wypraszamy zdolność ewangelizacji – mówił.

Homilię do zebranych wygłosił ks. Andrzej Gołębiowski SDB. Zauważył, że wielu ludziom odpowiada Chrystus zawarty w pięknych kolędach, rodzinnych wierzeniach i ludowych tradycjach. – Zabierzmy Jezusa do swego serca, do swego życia. Nie tylko tego małego z Betlejem, ale również tego z Góry Błogosławieństw, tego przemierzającego drogi Palestyny i Jerozolimy. Tego, który za chwile wskaże na krzyż, cierpienie i trud życia. Zabierz Go na drogi swojej codzienności – apelował.

Podkreślił, że wiele osób nie dostrzega obecności żywego Jezusa, który przychodzi by uratować ludzkie życie. Zwrócił uwagę na fakt, że wierni wychodzący z Eucharystii często nie przeżywają radości, ponieważ stają się wyłącznie obserwatorami, nie starają się spotkać Boga.

Kaznodzieja, zwracając się do zebranych w kaplicy Arcybiskupów Krakowski, zauważył, że gdy rodzi się dziecko, wiele zmienia się w rodzinie. – Małe dziecko, które zmieni wszystko. Niech to małe dziecko, którym jest Jezus, też zmieni w nas wszystko. Zaprośmy Go na drogi naszej codzienności. Zostańmy z Nim – mówił. – Zostańmy z Jezusem, nie tylko od święta – dodał.

Na zakończenie Mszy św. ks. Dariusz Guziak podziękował wszystkim za przybycie, wspólną modlitwę i złożył życzenia. Przypomniał również, że kaplica Arcybiskupów Krakowskich jest wyjątkowym miejscem, ponieważ stąd swe modlitwy zanosił m.in. kard. Karol Wojtyła, przeprowadzając ludzi do życia we wspólnocie. – Niech wstawiennictwo św. Jana Pawła II, wybitnego teologa, pasterza Kościoła, artysty słowa, towarzyszy wszystkim artystom i pomaga nam na drogach wiary, zbawienia i nawrócenia – mówił duszpasterz.

Po Eucharystii zebrani udali się do Sali Okna Papieskiego na spotkanie opłatkowe, w którym wziął także udział metropolita krakowski. Witając arcybiskupa, ks. Dariusz Guziak podkreślił, że wszyscy artyści w sposób szczególny odczuwają wstawiennictwo św. Jana Pawła II. Zaprosił wszystkich do wspólnego kolędowania, które poprowadził chór „Canto” z Białego Dunajca.

Wprowadzenie do każdej kolędy prezentowała moderatorka zespołu, Maria Krawczyk-Ziółkowska.

W słowie skierowanym do zebranych abp Marek Jędraszewski mówił o transcendentaliach, którymi są dobro, prawda i piękno. Przyznał, że współcześnie wszystko to jest systematycznie i celowo podważane: lekceważy się ludzkie życie, podważa się prawdę i dobro, nawet piękno zostaje wypaczone. Parafrazując słowa Dostojewskiego, arcybiskup podkreślił, że „piękno kolęd zbawia”. – Kolędy otwierają na wspaniały świat, w którym chcemy odnaleźć piękno Betlejem – mówił. – Kolędy mają w sobie głęboki wyraz realizmu życiowego. To nie tylko te skoczne, piękne pastorałki, ale wielka prawda o ludzkim życiu, biedzie, solidarności międzyludzkiej, miłości tak tkliwej, że gotowej wszystko ofiarować – wyjaśniał metropolita krakowski, wskazując, że słowa kolęd przemieniają ludzi, otwierając na dobro, prawdę i życie. – Dziękując za spotkanie życzę, byście każdego dnia mogli przeżywać Boże Narodzenie, zwłaszcza w tym roku, bo to Rok Jubileuszowy, 2025 lat od narodzin Pana Jezusa. Stąd szansa, by każdego dnia korzystać z łask, oczyszczać się i ofiarować Boże łaski za siebie i innych – podkreślił.

Opłatek artystów w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich 20.01.2025 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE