STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PAPIEŻ FRANCISZEK W KSIĄŻCE „ŚW. JAN PAWEŁ WIELKI”: JAN PAWEŁ II BYŁ CZŁOWIEKIEM BOGA

Papież Franciszek w książce „Św. Jan Paweł Wielki”: Jan Paweł II był człowiekiem Boga

Myślę, że Jan Paweł II był człowiekiem Boga, człowiekiem modlitwy – mówi papież Franciszek w książkowym wywiadzie, jaki ukazał się z okazji 100-lecia urodzin papieża Polaka pt. „Św. Jan Paweł Wielki” („San Giovanni Paolo Magno”).

Papież Franciszek w książce „Św. Jan Paweł Wielki”: Jan Paweł II był człowiekiem Boga

„Myślę, że Jan Paweł II był człowiekiem Boga, człowiekiem modlitwy. Wystarczyło popatrzeć na niego, gdy się modlił, by zauważyć, jak potrafił całkowicie zanurzyć się w Bożym misterium. Ten, kto się modli, potrafi odczytywać wydarzenia zawsze w sposób transcendentny, najzwyczajniej nie zadowala się analizami, których może dokonać dzięki własnemu rozumowaniu” – mówi papież Franciszek w książkowym wywiadzie.

Ojciec Święty nawiązuje również do kwestii aktualności nauczania św. Jana Pawła II. „Docenić nauczanie Jana Pawła II oznacza bronić go przed jakąkolwiek formą ideologizacji i umieć odnaleźć w nim profetyczne intuicje, które nie tylko są wciąż aktualne, ale w tym momencie powinny być jeszcze bardziej zgłębione, potraktowane poważnie i odczytane w aktualnym kontekście” – mówi papież.

Papież odnosi się również do kwestii udzielania święceń kapłańskich kobietom. „Często, kiedy zadawane mi jest pytanie o kapłaństwo kobiet, mówię, że nie tylko zgadzam się z Janem Pawłem II, ale też, że ta kwestia nie podlega już dyskusji, ponieważ stanowisko Jana Pawła II było definitywne” – mówi.

W wywiadzie pojawia się też refleksja papieża Franciszka na temat współczesnych wymagań ewangelizacji czy zagrożeń, jakie niesie ze sobą ideologia gender. Książka zawiera również obszerne wypowiedzi i dokumenty św. Jana Pawła II.

Wywiad z papieżem Franciszkiem przeprowadził włoski kapłan i publicysta ks. Luigi Maria Epicoco. Książka ukazała się nakładem włoskiej Edycji Świętego Pawła, a jej premiera miała miejsce 11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

KAI / BP KEP
ZOBACZ TAKŻE