STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PIELGRZYMKA MUZYKÓW KOŚCIELNYCH ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

Pielgrzymka muzyków kościelnych archidiecezji krakowskiej

Piąta już pielgrzymka rozpoczęła się od możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Następnie wszyscy organiści uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp. Janusz Mastalski. Pielgrzymka odbyła się 9 marca w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Pielgrzymka muzyków kościelnych archidiecezji krakowskiej

– Pójście za Jezusem oznacza ciągłą przemianę. Chrystus mówi do każdego z was, żebyście byli pełni wiary i nie lękali się iść za Nim. Każdy organista powołany jest do służby podczas liturgii – mówił bp Mastalski, przypominając muzykom, że ich zawód, to rodzaj powołania, które każdego dnia muszą wzbogacać o nowe doświadczenia.

– Waszym najważniejszym celem jest pomoc drugiemu człowiekowi w odkrywaniu Boga – przekonywał biskup, tłumacząc, jak ważną rolę w życiu wspólnoty kościelnej odgrywa muzyk, pełniący swoją misję w sakralnych murach.

– Bądźcie ostrożni, byście nigdy nie mogli stwierdzić, że wielu nawraca się dzięki wam, ale wy sami nie – mówił bp. Mastalski, dając organistom do zrozumienia, że każdy z nich musi dbać o osobisty rozwój duchowy.

– Bycie organistą jest dla mnie nie tylko formą spełniania artystycznych pasji, ale przede wszystkim okazją do bliższego spotkania z Bogiem – mówił jeden z krakowskich muzyków.

Po Mszy św. rozpoczął się koncert organowy w wykonaniu pedagogów Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. ks. Kard. F. Macharskiego w Krakowie. Maciej Banek, Marek Pawełek i Filip Presseisen zagrali utwory światowej klasy muzyków, m.in. F. Mendelssohna czy F. Nowowiejskiego. Artyści zaprezentowali również swoje autorskie improwizacje.

ZOBACZ TAKŻE