STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PIERWSZY DZIEŃ UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH ŚP. ABP. STANISŁAWA NOWAKA, ARCYBISKUPA SENIORA ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ

Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych śp. abp. Stanisława Nowaka, arcybiskupa seniora Archidiecezji Częstochowskiej

Uroczystości pogrzebowe śp. abp. Stanisława Nowaka rozpoczęły się żałobną Mszą św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w Bazylice Jasnogórskiej.

Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych śp. abp. Stanisława Nowaka, arcybiskupa seniora Archidiecezji Częstochowskiej

– Pragnę serdecznie pożegnać ks. abp. Stanisława Nowaka, syna krakowskiej ziemi, syna Kościoła krakowskiego – powiedział na zakończenie Eucharystii abp Marek Jędraszewski  i przypomniał życiorys Zmarłego. Arcybiskup Nowak urodził się w Jeziorzanach, w pobliżu dwóch ważnych ośrodków życia monastycznego: kamedułów na Bielanach i opactwa w Tyńcu. – Równocześnie doświadczał tego, co znaczy system odrzucający Boga w imię neopogańskiej  ideologii – mówi metropolita i dodał, że zderzenie piękna chrześcijaństwa ze złem hitlerowskich zbrodni zrodziło w Zmarłym powołanie do kapłaństwa. – Znamienne jest to, że jego hasło z obrazka prymicyjnego brzmiało „Miłość Chrystusa przynagla nas do kochania” – zaznaczył.

– Ostatni raz spotkałem się z nim w zakrystii na Jasnej Górze. Powiedział mi wtedy, że otacza modlitwą Kościół w Krakowie i jego pasterzy, a swoje cierpienia ofiarowuje w intencji tego, żeby prawda Ewangelii donośnie rozbrzmiewała z Krakowa – mówił dalej abp Marek Jędraszewski. – Księże arcybiskupie Stanisławie, dziękujemy za twoją posługę dla Kościoła, najpierw w Krakowie, potem w Częstochowie. Dziękujemy za twoją pasterską żarliwość, za gotowość przyjmowania cierpienia, by Kościół wzrastał. Dziękujemy za twoje piękne, pełne szlachetności i oddania życie na wzór Matki Najświętszej. Odpoczywaj w pokoju – zakończył.

Msza św. pogrzebowa śp. Abp. Stanisława Nowaka

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE