STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POŚWIĘCILI FIGURĘ MATKI BOŻEJ WNIEBOWZIĘTEJ W ZAGÓRZU KOŁO CHRZANOWA

Poświęcili figurę Matki Bożej Wniebowziętej w Zagórzu koło Chrzanowa

W Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zagórzu koło Chrzanowa w dekanacie Babice miała miejsce uroczysta Msza św. odpustowa, po której nastąpiło poświęcenie największej w diecezji (6 metrów wysokości i 5 szerokości) zewnętrznej figury Matki Bożej Wniebowziętej. Rzeźbę poświęcił proboszcz parafii ks. dr Piotr Gąsior uniesiony na specjalnym dźwigu.W wygłoszonej homilii ks. Józef Mrowiec, dawny proboszcz parafii w Zagórzu, przypomniał wizytę papieża Franciszka na Jasnej Górze i wypadek Ojca św. w bazylice, kiedy to potknął się i przewrócił. Pytany potem co się stało wyznał, że zapatrzył się na Matkę Bożą i nie zauważył schodka.

– I my zapatrzmy się na Matkę Bożą. Na Jej otwarte serce dla każdego z nas. To Ona spieszy z nieustanną pomocą, to Ona trwała z Apostołami na modlitwie i dzisiaj trwa na modlitwie ze swoimi dziećmi.

Kapłan przywołał także napis znajdujący się nad wejściem do ewangelickiego kościoła na ul. Grodzkiej w Krakowie, który głosi: „Na próżno żyje ten, kto nikomu nie pomaga”. Podkreślił, że na tym właśnie polega dramat współczesnego człowieka, że ma skamieniałe serce wypełnione nienawiścią zamiast miłości. Wezwał byśmy dostrzegali wokół siebie bliźnich i ochoczo nieśli im pomoc.

Na zakończenie ks. Józef Mrowiec odwołał się do mającego nastąpić za chwilę poświęcenia figury Matki Bożej Wniebowziętej.
– Cieszę się, że na frontowej ścianie kościoła poświęcicie dzisiaj figurę Matki Bożej Wniebowziętej, która będzie patrzeć na całe Zagórze, na wszystkich parafian, na przybyłych gości i tych którzy przejeżdżają przez Zagórze, by gdy tylko spojrzą, mogli swoje myśli wznieść ku Matce Bożej.

Proboszcz parafii, ks. Piotr Gąsior podkreślił, że tak okazała oprawa dzisiejszej uroczystości wynika z faktu, iż Panu Bogu należy się wszystko co najlepsze. Dziękował kapłanom, służbom, parafianom, gościom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do pięknej oprawy dzisiejszej uroczystości.

Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie figury Matki Bożej Wniebowziętej oraz okien frontowych kościoła. Figura dłuta artysty Michała Wiśniosa stanowi wotum parafian w setną rocznicę odzyskania niepodległości oraz 40-tą rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża i jest największą w diecezji zewnętrzną rzeźbą Matki Bożej Wniebowziętej.

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Barbara Sukiennik, Barbara i Mieczyslaw Bolek

 

Galeria

ZOBACZ TAKŻE