STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PRZEDSTAWICIELE Z TENCZYNA I Z PŁOK WPROWADZĄ RELIKWIE BŁ. KSIĘDZA MICHAŁA RAPACZA DO BAZYLIKI BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

Przedstawiciele z Tenczyna i z Płok wprowadzą relikwie bł. Księdza Michała Rapacza do bazyliki Bożego Miłosierdzia

Kapłan pochodzący z Płok oraz rodzina męczennika – to oni wprowadzą relikwie Księdza Michała Rapacza do bazyliki Bożego Miłosierdzia po ogłoszeniu go błogosławionym.
W sobotę 15 czerwca 2024 r. w krakowskiej bazylice Bożego Miłosierdzia odbędą się uroczystości beatyfikacyjne Czcigodnego Sługi Księdza Michała Rapacza. W czasie Mszy św., gdy papieski wysłannik, kard. Marcello Semeraro ogłosi formułę beatyfikacyjną, do prezbiterium zostaną wniesione w procesji relikwie nowego błogosławionego

Relikwiarz z doczesnymi szczątkami Księdza Michała Rapacza nieść będzie ks. kanonik Dionizy Jedynak, kapłan Archidiecezji Krakowskiej, pochodzący z Płok, gdzie posługiwał i został zamordowany przyszły błogosławiony. Ks. Jedynak brał udział w obu ekshumacjach szczątków męczennika – zarówno tej w roku 1980 r., gdy jego ciało powróciło do Płok, jak i tej w 2024 r. poprzedzającej jego beatyfikację. Długoletniemu proboszczowi parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie – Prądniku Czerwonym towarzyszyć będą przedstawiciele rodziny Księdza Rapacza – Karolina Basista i Michał Pietrzak. To wnukowie bratanicy przyszłego błogosławionego, Michaliny Pietrzak (z domu Rapacz), która imię otrzymała na cześć zamordowanego wujka.

Kwiaty oraz świece w procesji z relikwiami będą nieść wierni z Tenczyna, zaangażowani na różnych polach w życie oraz duszpasterstwo rodzinnej miejscowości i parafii Księdza Michała Rapacza.

W liturgię słowa włączą się kolejno: przedstawicielka z Tenczyna, kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej (główną intencją nowenny przed beatyfikacją Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Michała Rapacza była modlitwa o nowe i święte powołania kapłańskie oraz zakonne), a także Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej. To także nawiązanie do Kongresu Eucharystycznego Archidiecezji Krakowskiej, który właśnie w sobotę 15 czerwca dobiega końca.

Do kolejnych wezwań modlitwy wiernych wyznaczono siostrę zakonną, parafianina i parafiankę z Tenczyna, przedstawiciela chórów (w ramach beatyfikacji odbywa się III Pielgrzymka Chórów Archidiecezji Krakowskiej), parafiankę z Płok oraz kleryka krakowskiego seminarium z roku propedeutycznego.

W liturgię zaangażowana będzie również młodzież, która weźmie udział w procesji z darami.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE