STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / REKOLEKCJE DLA ZAKRYSTIANÓW

Rekolekcje dla zakrystianów

„Zakrystianin człowiekiem zasłuchanym w Słowo” – to myśl przewodnia rekolekcji dla kościelnych, które odbyły się w dniach 19-21 lutego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

„Bóg jest i przemawia do każdego człowieka inicjując dialog ze Sobą” – rozpoczął rekolekcjonista ks. Marek Borzęcki SCJ. „Wejście w tę relację jest odpowiedzią wiary, posłuszeństwem słowu Boga. Czy jestem człowiekiem wiary? Jaka jest moja wiara?” Kapłan wskazał, że wiara bierze się ze słuchania. Słuchanie jest więc uprzywilejowanym sposobem kontaktu z Bogiem, bo Chrystus jest Wcielonym Słowem Boga.

„Zakrystianin to człowiek podążający za Chrystusem, za Jego słowem”. Rekolekcjonista zwrócił uwagę, że Słowo Boże ma moc przemienić serca i „nie wraca bezowocne”.

W codziennej Eucharystii i konferencjach, karmieni obficie ze stołu Słowa Bożego, zebrani mogli następnie w ciszy adoracji pochylać się nad usłyszanym Słowem i rozważać. Na drodze rekolekcyjnych ćwiczeń nie zabrakło też nabożeństw związanych z okresem Wielkiego Postu, jak droga krzyżowa czy liturgia pokutna.

Nowością tego roku były spotkania dyskusyjne, podczas których szukaliśmy odpowiedzi na pytania o sens i potrzebę posługi zakrystiana w aktualnej sytuacji wielu parafii i o trudnościach, z którymi się zderzamy. Dzieliliśmy się też własnym doświadczeniem słuchania Słowa Bożego, życia wiarą w codzienności. Te spotkania otwierały serca i budowały nas wzajemnie. Radością uczestników była obecność kilku młodych osób, rozpoczynających posługę w świątyni. Jak zawsze towarzyszyli nam także nasi duszpasterze – ks. Aleksander Wójtowicz i ks. Jan Dziubek. A wszystko to w przepięknej scenerii kalwaryjskiego sanktuarium. „Żal odjeżdżać – powiedziała na koniec jedna z uczestniczek – „ale czekają na nas nasze parafie…”.

Duszpasterstwo zakrystianów