STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / REKTOR SEMINARIUM W ŁAGIEWNIKACH: WIARA POZWALA ODKRYĆ CZŁOWIEKOWI SZCZĘŚCIE

Rektor seminarium w Łagiewnikach: Wiara pozwala odkryć człowiekowi szczęście

– Wiara jest tą przestrzenią, która pozwala odkryć człowiekowi szczęście – mówił ks. Michał Kania, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, który przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia o godz. 6.00.Na początku liturgii pielgrzymów przywitał ks. Zbigniew Bielas. Przypomniał, że 2 października 2022 r. przekazano do Winnicy na Ukrainie „Dzwon nadziei” poświęcony w Łagiewnikach w 20-lecie zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu. „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój” – to hasło tegorocznego Święta Miłosierdzia. Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zaznaczył, że każdego dnia w Łagiewnikach pielgrzymi modlą się słowami Jana Pawła II: „Pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia”.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w czasie homilii podzielił się osobistym świadectwem. 2 kwietnia 2005 r., kiedy umierał Jan Paweł II, modlił się w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W tamtej „atmosferze modlitwy” i „atmosferze miłosierdzia” zrozumiał, że Pan Bóg powołuje go do kapłaństwa. Podkreślił, że dziś tak wiele osób przychodzi do Łagiewnik, bo tutaj można spotkać żywego Jezusa – zmartwychwstałego.

Ks. Michał Kania stawiał pytanie, jak wierzyć wobec wszystkich trudnych sytuacji w Kościele czy wobec dramatu wojny w Ukrainie? Odpowiadając, wskazał za Dziejami Apostolskimi, na modlitwę, miłość i świadectwo. Dodał, że wszystkich krakowskich świętych łączy miłosierdzie. 

– Każdy z nas powinien ożywiać swoją wiarę przez modlitwę – codzienną próbę nawiązywania wyjątkowego i realnego kontaktu z Bogiem – mówił rektor WSD podkreślając, że każdy człowiek, jako istota relacyjna, ma potrzebę nawiązywania relacji z Panem Bogiem. Zauważył, że modlitwa to rozmowa, ale czasami może być w niej za dużo ludzkiego mówienia, a za mało słuchania.

– Czy współczesny człowiek potrafi jeszcze kochać? – pytał ks. Michał Kania zaznaczając, że wiara bez miłości znaczy niewiele. Wyrazem miłości wobec bliźniego jest miłosierdzie. Podkreślił, że nic tak nie buduje na drodze wiary, jak świadectwo drugiego człowieka.

Zachęcał do pielęgnowania daru wiary. – Wiara jest tą przestrzenią, która pozwala odkryć człowiekowi szczęście – mówił wskazując, że oczami wiary każdy chrześcijanin może zobaczyć i doświadczyć bliskości i relacji ze zmartwychwstałym Jezusem.

Niedziela Miłosierdzia

Niedziela Miłosierdzia 2023: playlista

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE