STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ROZPOCZĄŁ SIĘ MIĘDZYNARODOWY KONGRES EKUMENICZNY

Rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny

Ponad 200 osób z 14 krajów uczestniczy w Kongresie Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej, który odbywa się w Krakowie. Wydarzenie odbywa się pod hasłem: "Miłość Chrystusa przynagla nas". Biorą w nim udział przedstawiciele wielu chrześcijańskich tradycji wyznaniowych.
 

Do Krakowa przyjechali po to, by wspólnie się modlić i zastanawiać nad istotnymi zagadnieniami dotyczącymi ekumenizmu, chrześcijaństwa, współczesnego człowieka, społeczeństwa i kultury. – Krakowski kongres jest też okazją do zaprezentowania uczestnikom Polski i Krakowa poprzez spotkanie z historią i kulturą. Zwiedzą oni najważniejsze miejsca w Krakowie i okolicach, spotkają się również z przedstawicielami różnych Kościołów, które w Krakowie działają – zapowiada Piotr Kopiec z regionu polskiego wspólnoty.

Intencją organizatorów jest przybliżenie chrześcijanom z różnych części Europy, że ekumenizm jako idea od dawna istniał w Polsce, która była krajem tolerancji religijnej w czasie, gdy przez większą część kontynentu przetaczały się wojny i prześladowania religijne.

Ceremonia otwarcia kongresu odbyła się w auli bł. Jakuba klasztoru ojców franciszkanów w Krakowie.

Organizatorem wydarzenia jest Międzynarodowa Wspólnota Ekumeniczna (International Ecumenical Fellowship), powstała w 1967 roku. Zgodnie z Deklaracją Fryburską, która jest aktem założycielskim organizacji, wspólnota “stara się służyć modlitwą, studiami i działaniem ruchowi dążącemu do widzialnej jedności Kościoła”. Dzisiaj składa się z 10 regionów europejskich oraz tzw. oddziału afrykańskiego, reprezentujących różne wyznania: katolicyzm, prawosławie, luteranizm, anglikanizm, wyznania reformowane i metodystów.

 
Magdalena Dobrzyniak | krakow.gosc.pl
ZOBACZ TAKŻE