STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ROZPOCZYNAJĄ SIĘ XVII DNI MUZYKI KOŚCIELNEJ W ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

Rozpoczynają się XVII Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej

- Tych, którzy zdecydują się wziąć udział, czeka niepowtarzalna uczta duchowa, dzięki strawie muzycznej, jaką zafundują nam artyści wykonujący w kościołach naszej archidiecezji muzykę sakralną i religijną – mówi ks. Grzegorz Lenart, zachęcając do skorzystania z bogatego programu XVII Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej.
Razem ku czci św. Cecylii

Inicjatorem Dni Muzyki Kościelnej w naszej archidiecezji jest obecny rektor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała. – Chciał stworzyć jeden wspólny projekt, w którym wzięliby udział przedstawiciele wszystkich instytucji zajmujących się w różnym zakresie muzyką kościelną w Krakowie. I tak, przy pełnej aprobacie kard. Franciszka Macharskiego, ówczesnego metropolity, zrodziła się idea Dni Muzyki Kościelnej, które w tym roku przeżywamy już po raz siedemnasty – tłumaczy ks. Grzegorz Lenart, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Wydarzenie odbywa się co roku pod koniec listopada. Data nie jest przypadkowa. Dni Muzyki Kościelnej organizowane są w okolicach liturgicznego wspomnienia św. Cecylii, która patronuje muzykom.

Co czeka na miłośników muzyki kościelnej?

Program tegorocznej edycji obfituje w wiele muzycznych propozycji. Cykl koncertów rozpocznie się w piątek 18 listopada w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie. Wystąpi tam chór Gaudete pod batutą prof. Susi Ferfoglii oraz Aleksandra Honcel-Banek wraz z Bartłomiejem Bankiem, którzy zagrają na skrzypcach i organach. Melomani będą mogli też odwiedzić krakowskie kościoły Zesłania Ducha Świętego i Najświętszego Imienia Maryi, a także świątynie Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu, św. App. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie czy Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem.

Koncert organowy, który w niedzielę 20 listopada odbędzie się w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Krakowie-os. Kalinowym, dedykowany jest 12-letniemu Szczepanowi Rozwadowskiemu. Chłopiec, który należy tamtejszego chóru chłopięcego Pueri Cantores Sancti Joseph, cierpi na autoimmunologiczne zapalenie mózgu. – Niezwykłe wydarzenie będzie miało miejsce 21 listopada w kościele Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Nowym Prokocimiu, gdzie na organach wybudowanych w stylu francuskiego organmistrza Aristide’a Cavaillé-Colla, koncert improwizacji wykonają wybitni artyści Michał Makuszewski, Adam Tański oraz László Fassang – mówi ks. Lenart.

Zaprasza także osoby zajmujące się kompozycją do udziału w konferencji naukowej, która odbędzie się w murach Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej 21 listopada o godz. 9.00. – Wspaniałym wydarzeniem jest również konkurs młodych organistów, w który biorą udział uczniowie muzycznych szkół średnich z całej Polski – dodaje przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Dlaczego warto?

Zachęcając do udziału w XVII Dniach Muzyki Kościelnej, ks. Grzegorz Lenart podkreśla, że każdy meloman znajdzie w programie coś dla siebie. – Tych, którzy zdecydują się wziąć udział w Dniach Muzyki kościelnej, czeka niepowtarzalna uczta duchowa dzięki strawie muzycznej, jaką zafundują nam artyści wykonujący w kościołach naszej Archidiecezji muzykę sakralną i religijną – mówi.

Zdradza też, że jego zdaniem żaden pasjonat muzyki nie powinien przegapić Mszy św. w języku łacińskim o spokój duszy Wolfganga Amadeusza Mozarta, która będzie sprawowana przez ks. prof. Stanisława Ziemiańskiego SJ w kościele jezuitów przy ul. Mikołaja Kopernika w Krakowie. W trakcie Eucharystii chór i orkiestra pod dyrekcją prof. Stanisława Krawczyńskiego wykonają Requiem KV 626. – Przede wszystkim ten utwór Mozarta jest wykonywany w naszym mieście dość rzadko, może raz albo dwa razy do roku, dlatego pojawia się kolejna okazja, aby wysłuchać utworu na żywo, a obok takiej propozycji nie można przejść obojętnie, bo spotkanie z tą muzyką zostawia na długo ślad w duszy człowieka. Bardzo ważny jest również kontekst, w jakim wybrzmi ten jedne z najbardziej znanych utworów Mozarta, tj. Msza św., w którą utwór będzie wpleciony. Zupełnie inna jest percepcja dzięków, które wybrzmiewają w trakcie sprawowanej liturgii – tłumaczy duszpasterz.

XVII Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej odbywać będą się od 18 do 26 listopada 2022 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

PLIKI DO ŚCIĄGNIĘCIA
ZOBACZ TAKŻE