STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ROZSTRZYGNIĘTO 79. KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH

Rozstrzygnięto 79. Konkurs Szopek Krakowskich

W niedzielę, 5 grudnia, poznaliśmy wyniki 79. Konkursu Szopek Krakowskich. W tym roku do rywalizacji zgłoszono 106 prac.

Rozstrzygnięto 79. Konkurs Szopek Krakowskich

Zgodnie z tradycją, w pierwszy czwartek grudnia, krakowscy szopkarze przynieśli swoje prace na Rynek Główny, aby ustawić je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Następnie odbył się barwy korowód wokół Rynku i prezentacja szopek, po której twórcy przenieśli swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie można je podziwiać do 27 lutego 2022 roku.

Szopki krakowskie to wielkie, przekraczające nieraz 2 metry wysokości, przenośne teatry. Budowali je murarze, którzy zimą podczas przymusowej przerwy w pracy, szukali innych źródeł utrzymania. Następnie najmowali się do domów krakowskich mieszczan i począwszy od drugiego dnia świat, za pomocą szopek odgrywali bożonarodzeniowe przedstawienia. Zwyczaj przetrwał aż do I wojny światowej, a później został zapomniany. Dopiero w 1937 r. miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich, który z przerwą w okresie okupacji, trwa do dnia dzisiejszego.

Konkurs Szopek Krakowskich odbywa się prawie nieprzerwanie od 1937 r., nie licząc okresu II wojny światowej. Od 1946 r. jego organizatorem jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. 29 listopada 2018 r. krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To pierwszy wpis dotyczący niematerialnego dziedzictwa z Polski.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Zdj.: A. Wojnar

Galeria

ZOBACZ TAKŻE