STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / RUSZA XII EDYCJA PROJEKTU „MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA”

Rusza XII edycja projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”

Rusza XII edycja projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”

Do 1 października szkoły z Małopolski mogą zgłosić swój udział w XII edycji projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, organizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Jego celem jest niesienie pomocy innym, uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby drugiego człowieka, tworzenie trwałych podstaw wolontariatu oraz przygotowanie młodzieży do społecznego działania na rzecz osób potrzebujących.

Tegoroczny projekt skierowany jest do uczniów klas VI, VII i VIII szkół podstawowych, III klas gimnazjów i szkół ponadpodstawowych. Od 2007 r. zrealizowano jedenaście edycji projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, w których uczestniczyło ponad 40 tys. uczniów z nauczycielami z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Małopolski.

– Projekt powstał w odpowiedzi na przesłanie papieża Jana Pawła II, który apelował podczas ostatniej wizyty w ojczyźnie, abyśmy dawali świadectwo miłosierdzia. Jest to konkretne wypełnienie papieskiego testamentu – powiedziała KAI Dorota Boczkowska-Molenda, koordynator projektu. – Celem wydarzenia jest uwrażliwienie młodzieży na potrzeby innych oraz krzewienie idei wolontariatu wśród młodych – dodała.

Zadaniem uczniów jest opracowanie projektu, poprzez który pomagają rodzinom wielodzietnym, osobom starszym i niepełnosprawnym, ubogim, a także nieuleczalnie chorym. Ich praca polega na pomocy w codziennych czynnościach. Wolontariusze towarzyszą podopiecznym w czasie wolnym, a także podczas wycieczek i spotkań integracyjnych. Uczniowie organizują również akcje charytatywne. Najbardziej skuteczne działania na rzecz potrzebujących podejmowane przez młodzież nagrodzone zostaną pielgrzymką do Włoch.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje m.in. kard. Stanisław Dziwisz i biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II i Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Szczegółowe informacje, regulaminy i karty zgłoszeń dostępne są na stronie: www.mwm.edu.pl.

 

KAI, led / Kraków

ZOBACZ TAKŻE