STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / RYCERZE KOLUMBA W ŁAGIEWNIKACH

Rycerze Kolumba w Łagiewnikach

W sobotę, 16 września, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odbyła się Ceremonia nadania Stopnia Patriotycznego Rycerzy Kolumba, Mszy św. o godz. 12.00 w Bazylice przewodniczył bp Janusz Mastalski. W czasie uroczystości został poświęcony sztandar Rady 17667 im. bł. ks. Michała Sopoćki, która działa przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.Zebranych w łagiewnickiej Bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powiedział: – Jak to pięknie, gdy Bazylikę wypełniają Rycerze oraz osoby, które Wam towarzyszą. Serdecznie witam wszystkich, którzy zgromadzili się na tej Eucharystii w Bazylice Bożego Miłosierdzia. Pewnie wszyscy wiemy, że tę świątynię konsekrował 21 lat temu, 17 sierpnia 2002 roku św. Jan Paweł II i tu zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Mówił wtedy: „Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego Miłosierdzia. Na wszystkich kontynentach w głębi ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o Miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść, chęć odwetu, gdzie wojna przynosi śmierć i ból niewinnych potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój”. Minęło 21 lat i świat jeszcze bardziej potrzebuje Bożego Miłosierdzia. I o to Boże Miłosierdzie dzisiaj chcemy się modlić. Dla całego świata i dla każdego z nas.

W homilii bp Janusz Mastalski przypomniał słowa bł. ks. Michaela McGivney’a, założyciela Rycerzy Kolumba: „Postępujemy powoli, ale pewnie”. – Jest nas coraz więcej i coraz więcej dajemy świadectw o tym jak warto być Rycerzem Kolumba i jak warto angażować się w te dzieła, które były tak bliskie sercu naszego Założyciela – zauważył.

Biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej mówił o owocach bycia Rycerzem Kolumba: zaufaniu, głębokiej, pogłębianej wierze, skutecznym świadectwie, jednoznaczności.

– Mamy z tej świątyni wyjechać wzmocnionymi. Może mamy jakieś dylematy, niezałatwione sprawy, może czegoś się boimy. Panie, przemów w swoim miłosierdziu, tak jak przemówiłeś do uczniów, mówiąc o tym, jak budować Królestwo Boże – mówił i dodawał: – Jesteśmy tutaj, w tej pięknej Bazylice po to, aby Panu Bogu dziękować, aby Go prosić, aby poczuć naszą jedność i siłę w Panu.

Zwracając się do zebranych w Bazylice Rycerzy kaznodzieja powiedział, że nie ma żadnych wątpliwości, iż są potrzebni Kościołowi w Polsce i na świecie. – Że nasz przykład będzie pociągał. Musimy być w tym wszystkim jednak pokorni – zauważył.

Bp Mastalski przytoczył słowa Założyciela Rycerzy Kolumba: „Jedność i miłosierdzie to nasze motto. Jedność po to, aby zdobyć na tyle siły, by móc nieść sobie wzajemnie miłosierną pomoc w życzliwości, dopóki żyjemy, a także w świadczeniu finansowego wsparcia tym, których pozostawiamy, by opłakiwali nasze odejście”.

Na koniec kaznodzieja powiedział: – Drodzy Bracia, trwajmy, bądźmy głębokiej wiary, ludźmi skutecznymi w świadectwie i zawsze wierni. Wiwat Jezus.

Eucharystię koncelebrował bp Robert Chrząszcz oraz wielu kapelanów Rad Kolumba. Po Mszy świętej w Auli św. Jana Pawła II odbyła się ceremonia nadania stopnia patriotycznego.

W łagiewnickiej świątyni do poniedziałku trwa peregrynacja ikony św. Józefa. W niedzielę – w czasie każdej Mszy świętej – św. Józefowi zostaną zawierzone wszystkie rodziny. Po Mszach o godz. 10.30, 12.00 i 15.20 będzie wyświetlony film „Opiekun”.

Małgorzata Pabis | Rzecznik prasowy Sanktuarium
ZOBACZ TAKŻE