STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ŚLADAMI KAROLA WOJTYŁY – PIELGRZYMKA

Śladami Karola Wojtyły – pielgrzymka

W sobotę, 9 października, już po raz XVII wyruszyła pielgrzymka śladami Karola Wojtyły – robotnika.

Pomysłodawcami pielgrzymki są księża salezjanie z kościoła pw. św. Stanisława Kostki w Krakowie Dębnikach.

Ponad 80 lat temu osiemnastoletni Karol Wojtyła wraz z ojcem przybył z Wadowic do Krakowa i zamieszkał na Dębnikach przy ul. Tynieckiej.

Każdego roku w sobotę przed 16 październikiem, kiedy w 1978 roku świat usłyszał „Habenus Papam” – „Mamy papieża” a na balkonie ukazał się Karol Wojtyła – Jan Paweł II, pątnicy przemierzają tę samą drogę, którą młody Karol Wojtyła w czasie wojny pokonywał początkowo jako robotnik w Kamieniołomie na Zakrzówku, a później jako kotłowy w fabryce w Borku Fałęckim.

W tym roku odbyła się Droga Krzyżowa. Jej pierwszą stacją był kościół pw. św. Stanisława Kostki, gdzie modlono się i wspominano męczeńską śmierć Salezjanów, męczenników Drugiej Wojny Światowej. Pielgrzymi zatrzymali się m.in. się przy ul. Różanej przed domem, gdzie mieszkał sługa Boży Jan Tyranowski, a także – przy domu na ul. Tynieckiej 10, gdzie mieszkał Karol Wojtyła przed wstąpieniem do seminarium.

Pielgrzymka skończyła się w sanktuarium Jana Pawła II.

Tekst i zdjęcia: A.Wojnar