STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / SPOTKANIA OPŁATKOWE W KRAKOWSKIM MAGISTRACIE: CHRYSTUS JEST ŚWIATŁOŚCIĄ

Spotkania opłatkowe w krakowskim Magistracie: Chrystus jest Światłością

– Weźmiemy do ręki opłatek i niech w tych wszystkich słowach, które wyrazimy, będzie się zawierało to jedno: kocham ciebie, czuję się za ciebie odpowiedzialny, życzę ci tego pokoju i tej mocy światła, które przynosi nam Pan Jezus – mówił abp Marek Jędraszewski podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego Rady Miasta Krakowa.

Spotkania opłatkowe w krakowskim Magistracie: Chrystus jest Światłością

Metropolita krakowski przed pobłogosławieniem opłatków w Magistracie nawiązał do przesłania tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju: „Światło, które daje moc…”. – Ten płomień daje nadzieję i moc widzenia. Chrystus jest Światłością i pozwala nam zrozumieć, kim jesteśmy jako ludzie – zaznaczył i przypomniał orędzie Jana Pawła II z jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, kiedy papież mówił, że Zbawiciel pozwala człowiekowi poznać prawdę o sobie.

Arcybiskup podkreślił, że nadchodzące święta Bożego Narodzenia są czasem docenienia godności i wielkości stworzenia. – Bardzo ważne jest, by z tą Światłością się spotkać. Symbolizuje ją płomień przyniesiony z Betlejem – przekonywał. Odwołał się do myśli Emmanuela Levinasa, który mówił, że poczucie godności jednostki rodzi się ze spotkania z twarzą drugiego człowieka. W nawiązaniu do jego filozofii, arcybiskup podzielił się doświadczeniem podróży do zniszczonej wojną Syrii, gdzie islamiści okaleczyli ikony i wizerunki świętych wydłubując ich oczy. – Weźmiemy do ręki opłatek i niech w tych wszystkich słowach, które wyrazimy, będzie się zawierało to jedno: kocham ciebie, czuję się za ciebie odpowiedzialny, życzę ci tego pokoju i tej mocy światła, które przynosi nam Pan Jezus – mówił.

W czasie spotkania w Magistracie życzenia zebranym złożył wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa. – Życzę Państwu spokoju, radości z dnia codziennego i życzliwości. Niech Kraków oraz jego mieszkańcy i ich dobro będą drogowskazem w naszych samorządowych działaniach. W duchu pojednania, zgody, przebaczenia – Wesołych Świat i Szczęśliwego Nowego Roku! – mówił Sławomir Pietrzyk.

Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski przypomniał, że okres świąt skłania do refleksji i podsumowań. Życzył sobie i zebranym, aby Kraków miał możliwość dalszego rozwoju.

Głos zabrali również harcerze, którzy w tym roku, po raz kolejny, przynieśli do Krakowa Betlejemskie Światło Pokoju. – Roznosząc to Światło, krzewimy wartości, jakimi są braterstwo i pokój. Chcemy dotrzeć do wszystkich, którzy chcą to Światło przyjąć – mówili.

W czasie składania życzeń kolędy i pastorałki grał i śpiewał zespół góralski Bartek Koszarek i Bukowianie.

IMG_9127

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE