STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / SPOTKANIE DLA DZIENNIKARZY ZE ŚWIADKIEM ŻYCIA I MISJI BŁOGOSŁAWIONYCH Z PARIACOTO

Spotkanie dla dziennikarzy ze świadkiem życia i misji Błogosławionych z Pariacoto

Rokrocznie, 7 czerwca obchodzimy wspomnienie pierwszych polskich misjonarzy-męczenników: bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. Dzień wcześniej, w czwartek 6 czerwca o godz. 11.00 w Kaplicy Męki Pańskiej w Bazylice Franciszkanów w Krakowie odbędzie się spotkanie dla dziennikarzy ze świadkiem życia i misji Błogosławionych z Pariacoto.

Spotkanie dla dziennikarzy ze świadkiem życia i misji Błogosławionych z Pariacoto

 

Stanisław Olbrycht po zamordowaniu franciszkanów w Pariacoto w Peru przez komunistycznych terrorystów zastąpił ich i poprowadził osieroconą parafię. W tym celu przeniósł się z misji w Boliwii. Później dołączyli do niego inni zakonnicy. Pracuje tam do dziś. Jest ostatnim misjonarzem, który na misje do Ameryki Południowej popłynął statkiem.

Bł.bł. Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek śmierć męczeńską ponieśli 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru z rąk terrorystów z ugrupowania Sendero Luminoso („Świetlisty Szlak”). Decyzją Ojca Świętego Franciszka 5 grudnia 2015 r. polscy franciszkanie zostali beatyfikowani w stolicy diecezji, na terenie której pracowali (Chimbote).

W Kaplicy Męki Pańskiej w Bazylice Franciszkanów w Krakowie, gdzie odbędzie się spotkanie z mediami, na stałe zainstalowane są relikwie Męczenników. Tam też kilka dni po męczeństwie franciszkanów z ich rodzinami spotkał się pp. Jan Paweł II, a w roku 2016 – pp. Franciszek.

 

O. Jan Maria Szewek OFMConv

Galeria

ZOBACZ TAKŻE