STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / SREBRNY JUBILEUSZ ŚWIĘCEŃ BISKUPICH KARD. STANISŁAWA DZIWISZA

Srebrny jubileusz święceń biskupich kard. Stanisława Dziwisza

Mija 25 lat od sakry biskupiej kard. Stanisława Dziwisza. Srebrny jubileusz biskupstwa metropolita krakowski senior przeżywać będzie w miejscu, w którym z rąk św. Jana Pawła II przyjął święcenia do tej posługi – w bazylice św. Piotra.
19 marca 1998 r. w watykańskiej bazylice św. Piotra papież Jan Paweł II udzielił święceń biskupich swojemu osobistemu sekretarzowi, ks. prałatowi Stanisławowi Dziwiszowi. Współkonsekratorami byli ówczesny metropolita krakowski, kard. Franciszek Macharski i kard. Angelo Sodano, wówczas sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Jako swoje zawołanie nowo wyświęcony biskup przyjął słowa „Sursum Corda”, czyli „W górę serca”. W herbie natomiast znalazł się m.in. Giewont wraz z krzyżem, który od 1901 r. stoi na jego szczycie. – Po nominacji ktoś, towarzysząc Ojcu Świętemu, zapytał mnie „Jakie będzie Twoje zawołanie, Twój biskupi program?”. Papież odwrócił się i powiedział: „Sursum Corda”. Te słowa więc pochodzą od niego. To były jego słowa, które wypowiedział do górali pod Giewontem. Ja pochodzę z Podhala, chociaż z Raby nie widać Giewontu, ale ta góra jest związana z tradycjami, z kulturą Podhala – tłumaczył kard. Stanisław Dziwisz w wywiadzie dla Archidiecezji Krakowskiej, który poprzedzał obchody 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem.

W homilii podczas sakry biskupiej Jan Paweł II wspominał moment święceń kapłańskich nominata oraz jego długoletnią służbę jako jego osobistego sekretarza, która rozpoczęła się jeszcze w Krakowie. – Mija 35 lat od dnia, kiedy w Katedrze na Wawelu udzieliłem Ci, drogi Księże Stanisławie, święceń kapłańskich. Po 3 latach mianowałem Cię moim kapelanem. Od początku mojego pontyfikatu stoisz wiernie u mego boku jako sekretarz, dzieląc trudy i radości, niepokoje i nadzieje związane z posługą Piotrowa. Dziś z radością wielbię Ducha Świętego, który przez moje ręce udziela Ci sakry biskupiej. Jako drugi Prefekt Domu Papieskiego, dzięki Twemu bogatemu doświadczeniu, będziesz mógł świadczyć dobro wszystkim, którzy z racji posługi albo jako pielgrzymi przybywają do Następcy św. Piotra – mówił w bazylice św. Piotra 25 lat temu Ojciec Święty.

Na początku marca 2023 r. papież Franciszek zwrócił się do kard. Stanisława Dziwisza w związku ze zbliżającym się srebrnym jubileuszem jego posługi biskupiej, przesyłając specjalne papieskie błogosławieństwo. – Z życzliwością towarzyszymy Czcigodnemu Bratu Naszemu Stanisławowi Kardynałowi Dziwiszowi, Arcybiskupowi emerytowi Krakowskiemu, który w Uroczystość świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny obchodzi srebrny jubileusz episkopatu, pamiętając o Jego wierności i niezłomności w troskliwie wypełnionej służbie nie tylko wobec świętego Papieża Jana Pawła II, Naszego Poprzednika, ale także dla pożytku Stolicy Apostolskiej, jak również dla zbawienia dusz ludzkich, zwłaszcza Wspólnoty krakowskiej – napisał papież do metropolity krakowskiego seniora.

W dniu rocznicy jubilat przewodniczyć będzie Eucharystii o godz. 12.30 w bazylice św. Piotra, w czasie której towarzyszyć będzie mu m.in. bp Jan Zając. Diecezjalne obchody jubileuszu 25 –  lecia święceń biskupich kard. Stanisława Dziwisza zaplanowane są na niedzielę, 30  kwietnia. Uroczystej Mszy św. o godz. 12.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach, w czasie której Kościół krakowski dziękować będzie za jego posługę, przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

ZOBACZ TAKŻE