STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / SUKCES AKCJI „WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI 2019”

Sukces akcji „Wyślij pączka do Afryki 2019”

Po raz kolejny krakowska Fundacja „Kapucyni i Misje” prowadzi akcję „Wyślij pączka do Afryki”. Dzięki hojności darczyńców zebrano kwotę, które przekroczyła oczekiwania organizatorów.

Sukces akcji „Wyślij pączka do Afryki 2019”

Tegoroczna akcja, odbywająca się pod hasłem „Podaruj dzieciom szkołę”, ma wesprzeć kapucyńskie projekty misyjne związane z edukacją. Organizatorzy wskazali, że potrzeba na nie 400 tys. zł. Na chwilę obecną udało się już pozyskać ponad 413 tys. zł.

– Cieszymy się, że inicjatywa została tak dobrze przyjęta przez naszych rodaków. Tysiące indywidualnych darczyńców odpowiedziało na nią bardzo pozytywnie. Cały czas spływają datki z kiermaszów organizowanych w szkołach – opisuje br. Jerzy Steliga OFMCap, prezes Fundacji.

W tym roku do akcji przyłączyła się rekordowa liczba szkół i przedszkoli, bo aż 360. – Cieszy nas, że dzieci i młodzież tak chętnie śpieszą z pomocą swoim rówieśnikom w Afryce – podkreśla br. Steliga. Ponadto wzrosła też liczba cukierni (61) i parafii oraz stowarzyszeń (21) wspomagających wydarzenie.

Zebrane do tej pory środki zostaną przeznaczone m.in. na stworzenie obwoźnego placu zabaw dla dzieci w Czadzie, otworzenie szkoły alfabetyzacji dla dziewcząt, połączonej z nauką szycia na maszynach czy utworzenie szkoły dla dzieci z buszu w Republice Środkowoafrykańskiej.

Do Fundacji spływają już jednak kolejne prośby misjonarzy. – Brat Piotr Walocha z Czadu poprosił o wybudowanie dwóch dodatkowych studni w Czadzie. Każda z nich kosztuje ponad 25 tys. zł. Dlatego dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie i prosimy o dalszą otwartość serc na naszą akcję – mówi br. Steliga.

Głównym dniem akcji był Tłusty Czwartek, ale wpłat i zakupów można dokonywać przez cały Wielki Post aż do Świąt Wielkanocnych. Numer konta do przelewów tradycyjnych: 26 1240 4533 1111 0010 5274 9794 (z dopiskiem „Pączek dla Afryki”). Pomóc można też kupując „wirtualnego pączka” na stronie www.paczek.kapucyni.pl.

W Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie pracuje dwunastu polskich misjonarzy kapucynów. Ich obecność tam, często wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Kapucyni dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują szkoły, bo jak twierdzą, edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki.

 

KAI

ZOBACZ TAKŻE