STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „ŚW. JAN PAWEŁ II WIELKI: NA DRODZE CHRYSTUSA” – STACJA X

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – Stacja X

- Stojący na szczycie Kalwarii, pozbawiony szat Zbawiciel woła człowieka – każdą kobietę i każdego mężczyznę – o powrót do tej wspaniałej komunii osób. Wzywa do wielkiej i wspaniałej czystości serca. Bo przecież Boga oglądać będą ludzie czystego serca - pisze abp Marek Jędraszewski w rozważaniu kolejnej stacji nabożeństwa „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa”.

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – Stacja X

– Jego szczególna samotność, a zarazem ogromna bezbronność była jednym wielkim wołaniem o to, aby każdy człowiek mógł być uszanowany w swej intymności. By w naturalnej wstydliwości człowieka świat nieustannie odkrywał przejaw jego godności, którą trzeba uznać i za wszelką cenę chronić. By powrócić do tego, co było najpierw, co było od początku stworzenia (por. Mt 19, 3-9) – do Bożego zamysłu wobec człowieka, który miał być czysty i nieskażony żadnym złem, co objawiało się między innymi w tym, że pierwsi rodzice nie odczuwali wobec siebie wstydu – pisze abp Marek Jędraszewski w rozważaniu stacji „Pan Jezus z szat obnażony”.

W kolejnej medytacji nabożeństwa „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” metropolita krakowski odwołuje się do refleksji na temat ludzkiej wstydliwości, które bp Karol Wojtyła zawarł w książce „Miłość i odpowiedzialność”, a do których powrócił raz jeszcze już jako papież w cyklu katechez środowych „Mężczyzną i kobietą stworzył ich”, głoszonych od września 1979 roku do czerwca roku następnego. – Analizy te, o charakterze etycznym, a zarazem antropologiczno-fenomenologicznym, stawiały w swym centrum osobę ludzką i jej przyrodzoną godność – zwraca uwagę abp Jędraszewski.

– Stojący na szczycie Kalwarii, pozbawiony szat Zbawiciel woła człowieka – każdą kobietę i każdego mężczyznę – o powrót do tej wspaniałej komunii osób. Wzywa do wielkiej i wspaniałej czystości serca. Bo przecież Boga oglądać będą ludzie czystego serca (por. Mt 5, 8) – kończy medytację metropolita krakowski.

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – tak zatytułowane są rozważania drogi krzyżowej przygotowane przez abp. Marka Jędraszewskiego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły na nabożeństwo, które tradycyjnie w Niedzielę Palmową jest odprawiane w Nowej Hucie; oparte zostały na czternastu stacjach Męki Pańskiej porównanych z epizodami z życia Jana Pawła II.

Przygotowano także nagranie w formie podcastów. Lektorem biblijnych medytacji jest Bolesław Brzozowski aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a rozważania dotyczące życia Jana Pawła II odczytuje sam abp Marek Jędraszewski. Podcasty będą publikowane o godz. 21.37 przez czternaście kolejnych dni od 28 marca do 10 kwietnia.

W wersji drukowanej medytacje ukazały się w formie książki przygotowanej przez wydawnictwo Biały Kruk, które zilustrowało je dziełami sztuki religijnej i fotografiami św. Jana Pawła II autorstwa Adama Bujaka.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE