STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „ŚW. JAN PAWEŁ II WIELKI: NA DRODZE CHRYSTUSA” – STACJA XIII

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – Stacja XIII

W rozważaniu stacji „Zdjęcie ciała Pana Jezusa z krzyża” abp Marek Jędraszewski wskazuje z jaką czcią obchodzili się uczniowie Jezusa z Jego ciałem; podobne zachowanie odnotowano po śmierci Jana Pawła II.
W medytacji kolejnej stacji nabożeństwa „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” abp Marek Jędraszewski pisze, że po śmierci Jezusa, zgodnie z antyczną tradycją chrześcijańską, Jego ciało złożono najpierw w ramiona Jego Matki. Po niedługim czasie ciało Chrystusa przeniesiono niżej, do stóp Kalwarii. Tam Józef z Arymatei i Nikodema „obwiązali [ciało] w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania” (por J 19, 39-40). – Według dawnej tradycji chrześcijańskiej, sięgającej czasów krzyżowców, czynili to na płaskim, na kształt płyty, kamieniu, znajdującym się między Kalwarią a samym Grobem. Do dzisiaj, zwany „Skałą Namaszczenia”, jest on otoczony wielką czcią ze strony wiernych – zauważa abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski zapisał także, że kiedy 26 marca 2000 roku Jan Paweł II był po raz drugi w jerozolimskiej Bazylice Grobu Pańskiego, z największą czcią całował ten właśnie niezwykły kamień. Z kolei po śmierci papieża tak – wg relacji kard. Konrada Krajewskiego – zachowywali się pielęgniarze, którzy ubierali ciało Ojca Świętego: „Choć minęła już ponad godzina od chwili śmierci, cały czas rozmawiali z Papieżem jak z Ojcem. Zanim wykonali jakikolwiek ruch, całowali go w rękę, w policzek, w czoło… Całowali, wkładając mu skarpety, koszulę, sutannę… Głaskali, dotykali – tak jak czyni się to tylko wobec najbliższych członków rodziny. To było najprawdziwsze ucałowanie relikwii”.

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – tak zatytułowane są rozważania drogi krzyżowej przygotowane przez abp. Marka Jędraszewskiego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły na nabożeństwo, które tradycyjnie w Niedzielę Palmową jest odprawiane w Nowej Hucie; oparte zostały na czternastu stacjach Męki Pańskiej porównanych z epizodami z życia Jana Pawła II.

Przygotowano także nagranie w formie podcastów. Lektorem biblijnych medytacji jest Bolesław Brzozowski aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a rozważania dotyczące życia Jana Pawła II odczytuje sam abp Marek Jędraszewski. Podcasty będą publikowane o godz. 21.37 przez czternaście kolejnych dni od 28 marca do 10 kwietnia.

W wersji drukowanej medytacje ukazały się w formie książki przygotowanej przez wydawnictwo Biały Kruk, które zilustrowało je dziełami sztuki religijnej i fotografiami św. Jana Pawła II autorstwa Adama Bujaka.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE