Modlitwę poranną szóstego dnia, który przeżywamy pod hasłem "Przyjmując innych" w duchu słów z Ewangelii wg Jana: "Abyście szli i przynosili owoc, i aby wasz owoc był trwały" (J 15,16b) poprowadził bp Damian Muskus.
– W opowieści o rozmnożeniu chleba zderzają się dwie logiki: Boska i ludzka. Na zmęczenie i głód, odczuwany przez słuchaczy, uczniowie mają jedną receptę: niech zgromadzeni poszukają jedzenia we własnym zakresie. Mistrz ma inny plan: sam chce nakarmić przybyłych na pustynię słuchaczy – mówił bp Damian Muskus. – Jaki jest sens tego nadzwyczajnego wydarzenia? – pytał. – Chodzi w nim o to, że Bóg cudownie rozmnaża chleb, czy o to, że potrzebuje do współpracy ludzi? Co bardziej nas zdumiewa? Fakt, że pożywienia wystarcza dla wszystkich, czy prawda, że Bogu wystarczą ubogie środki, by dla wielu tysięcy wyprawić wspaniałą ucztę? – zastanawiał się biskup. – Trzeba oddać Jezusowi to, co się ma: swoje niepokoje, starania, troski. A On zajmie się resztą, będzie wiedział, co z tym zrobić. A uczyni to tak jak zawsze, w sposób zdumiewający, przekraczający ludzie rozumienie – podkreślił i dodał, że z Ewangelii o rozmnożeniu chleba płynie jeszcze jedna lekcja. To nauka przyjmowania ludzi na wzór Jezusa. – Okazujmy bliźnim serdeczność, gościnność, miłosierdzie. Jeśli drzemie w nas pragnienie naśladowania Jezusa, nie zostawiajmy ich samych sobie – wzywał na zakończenie.
Zapraszamy również na wieczorne wydarzenia:
18:00 – Ogólnopolskie centralne nabożeństwo ekumeniczne – bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi | online