STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / TRZY WYSTAWY CZASOWE W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM

Trzy wystawy czasowe w Muzeum Archidiecezjalnym

25 lutego w Muzeum Archidiecezjalnym otwarto trzy nowe wystawy czasowe: 101 KOŚCIOŁÓW, KOŚCIOŁY MAŁOPOLSKI i SAKRALIA. Ekspozycję można zwiedzać do 28 marca.

Wernisaż wystawy miał miejsce 25 lutego. – Sztuka nie jest domeną jedynie wybitnych. Sztuka to przestrzeń, która zawiera się w każdym człowieku, a uwidacznia się w wytworach jego umysłu, serca rąk – mówił ks. Jacek Kurzydło, dyrektor muzeum. – Wystawa jest motywowana obchodami rocznicy urodzin Jana Pawła II (…). Piękne człowieczeństwo Jana Pawła II i pociągające innych zanurzenie w Bogu to inspiracja dla artystów, zwłaszcza w czasach, kiedy wokół nas panuje zamęt – kontynuował i podkreślił, że prezentowane na wystawie dzieła są hołdem oddanym papieżowi.

Bp Robert Chrząszcz zaznaczył, że polska sztuka jest mocno związana z Kościołem i z wiarą. – Bardzo wam dziękuję, że chcieliście podjąć ten temat, realizując swój talent i prezentując wartości chrześcijańskie. Bóg zapłać i gratuluję! – mówił.

Wystawa SAKRALIA, która powstała z inicjatywy Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelakich im. Karola Wojtyły w Krakowie, i ekspozycja 101 KOŚCIOŁÓW, której autorem jest artysta plastyk Adam Pochopień, mają na celu podtrzymywanie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości i świadomości kulturowej. Wystawa KOŚCIOŁY MAŁOPOLSKI jest podróżą przez miejsca związane z kultem maryjnym, które chętnie odwiedzał i wizytował biskup, kardynał i papież Jan Paweł II. Jej autorem jest Małopolskie Stowarzyszenie Twórców Kultury. Wernisaż uświetniła recytacja wiersza p. Eufemii Fąfary i gra na saksofonie Alicji Miśkiewicz.

Wernisaż