STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / UCZENNICA ZE SZCZECINA ZWYCIĘŻCZYNIĄ III KONKURSU BIOETYCZNEGO

Uczennica ze Szczecina zwyciężczynią III Konkursu Bioetycznego

Malwina Wyrzykowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie została laureatką III Konkursu Bioetycznego. Dziś w Krakowie odebrała diamentowy indeks od rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Zwyciężczyni konkursu przyznała, że wzięła w nim udział, bo chciała dostać szóstkę z religii. Przygotowując się do testów najbardziej zaciekawiła ją problematyka in vitro i w czasie nauki zrozumiała na czym polega nieetyczność metody zapłodnienia pozaustrojowego. Najtrudniejsze w konkursie wydały jej się pytania dotyczące transplantacji tkanek zwierzęcych do ludzkich organizmów. Malwina jest dopiero w drugiej klasie liceum, więc jeszcze nie zdecydowała czy skorzysta z diamentowego indeksu na UPJPII. Chciałaby studiować psychologię.

Drugie miejsce zajął Piotr Mrowicki z XXXIII LO w Warszawie, a trzecie Klara Kraszewska z II LO w Szczecinie.

Laureatka pierwszego miejsca poza diamentowym indeksem, czyli możliwością studiowania na dowolnie wybranym kierunku otrzymała laptopa. Dla laureatów drugiego i trzeciego miejsca przygotowano tablety. Dodatkowo europoseł prof. Ryszard Legutko zaprosił całą trójkę wraz z opiekunami naukowymi do odwiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Uroczysta gala, w czasie której ogłoszono wyniki odbyła się w sobotę 19 czerwca w auli UPJPII przy ul. Bernardyńskiej w Krakowie.

Kierownik Poradni Bioetycznej przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie stwierdził, że najważniejszy wniosek, który płynie z Konkursu Bioetycznego to fakt, że wiedzę bioetyczną trzeba przekazywać młodzieży szkół średnich, a zaczynać już nawet w szkole podstawowej. – Trzeba młodym ludziom wyjaśniać kwestie życia, śmierci, cierpienia, płciowości i prokreacji – zaznacza ks. prof. Andrzej Muszala. – Zaskoczyła mnie jakość wiedzy niektórych uczestników. Nie wiem czy gdybym ja rozwiązywał ten test, to czy z niektórymi bym wygrał – uśmiechał się ks. prof. Muszala i podkreślał, że wysoki poziom wiedzy bioetycznej wybrzmiewa także w czasie kuluarowych rozmów z młodzieżą.

– Problemami biotycznymi warto się zajmować nie tylko dla własnego rozwoju, ale też po to, żeby mieć jasny osąd wszystkich trudnych spraw, które co chwilę pojawiają się w przestrzeni publicznej – mówił do laureatów ks. prof. Grzegorz Hołub, Dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki na UPJPII.

Ks. prof. Robert Tyrała przypomniał, że dokładnie 19 czerwca 2009 r. papież Benedykt XVI podniósł papieską uczelnię w Krakowie do rangi uniwersytetu. – Gratuluję wam, bo jesteście dowodem, że młode pokolenie Polaków zajmuje się sprawami, które nie są łatwe, ale które są bardzo potrzebne. (…) Dobrze, że są ludzie, którzy bronią tych, którzy obronić się nie mogą i myślą, myślą po Bożemu – mówił rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i zachęcał młodzież do ciągłego wzrostu mówiąc, że człowiek mądry to nie ten, który coś zdobył, ale ten, który nieustannie się rozwija.

Jakub Bałtroszewicz, prezes Fundacji JEDEN Z NAS, która jest współorganizatorem Konkursu Bioetycznego, podkreślił jak ważny dla Fundacji jest ten konkurs, gdyż promuje i uczy bioetyki młodzież, licealistów. – Liczymy na to, że już za rok lub dwa lata swoim zasięgiem obejmie całą Polskę tak, by każdy chętny uczeń mógł w nim wziąć udział. Co więcej, mamy nadzieję i będziemy nad tym pracować, żeby nasz konkurs stał się ogólnopolską olimpiadą bioetyczną – powiedział Jakub Bałtroszewicz.

W czasie uroczystego rozstrzygnięcia konkursu zaprezentowano nagranie, na którym minister Przemysław Czarnek dziękował organizatorom i gratulował laureatom. Zwrócił uwagę, że zdarza się, że dziecko poczęte nie jest uważane za człowieka, zaś o osobach starszych i cierpiących mówi się jako niespełniających wartości społecznej. – Należy jednak uznać, że o istocie człowieka nie decyduje jego produktywność czy wygląd zewnętrzny, a jego nadprzyrodzona godność. Odkrycie prawdy, a nie jej stanowienie, wymaga wiele pokory i jest jedyną drogą do uzyskania odpowiedzi na zagadnienia związane z początkiem, trwaniem oraz końcem życia ludzkiego – mówił minister edukacji i nauki.

Celem Konkursu Bioetycznego jest upowszechnianie wiedzy medycznej, biologicznej i filozoficznej z zakresu bioetyki, podniesienie kwalifikacji uczniów w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych i filozoficznych, a w szczególności dotarcie z promocją wiedzy do grup uczniów doświadczających barier edukacyjnych.

Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch etapach – teście kwalifikacyjnym, a później finałowym. W drugim etapie wzięło udział 150 uczniów szkół ponadpodstawowych z siedmiu województw. Pytania konkursowe dotyczyły bioetyki początku, trwania i końca życia, seksuologii, genetyki czy transplantologii.

Czołowa dwudziestka otrzymała upominki rzeczowe. Sponsorami nagród byli Ministerstwo Edukacji i Nauki, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny, Fundacja JEDEN Z NAS, Fundacja Małych Stópek oraz eurodeputowany prof. Ryszard Legutko. Łączna wartość nagród to 25 tyś. zł.

Organizatorami trzeciej edycji Konkursu Bioetycznego była Poradnia Bioetyczna przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Międzywydziałowy Instytut Bioetyki przy UPJPII, a patronatem konkurs objęli rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Minister Edukacji i Nauki.

Galeria

ZOBACZ TAKŻE