STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ULICA KARD. MARIANA JAWORSKIEGO W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

Ulica kard. Mariana Jaworskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej

5 września 2020 roku odszedł do wieczności kard. Marian Jaworski, przyjaciel św. Jana Pawła II, były metropolita lwowski, pierwszy rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i honorowy obywatel miasta Krakowa. Rok po jego śmierci w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała ulica jego imienia.
– Wyrażam wielką wdzięczność za tę inicjatywę i radość. Kalwaria Zebrzydowska została wzbogacona o ważny element pamięci o człowieku, który był bardzo związany z tym miastem – mówił abp Marek Jędraszewski podczas poświęcenia ulicy. Metropolita dodał, że wszystkie ziemskie drogi ostatecznie prowadzą do nieba, a podczas wędrówki nie jesteśmy sami, ponieważ towarzyszą nam święci.

Kard. Marian Jaworski zmarł 5 września 2020 r. w Krakowie. 11 września, po mszy pogrzebowej w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, został pochowany w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Na poświęconej płycie, oprócz biskupiego herbu i dat życia, znajduje się prosta inskrypcja zgodna z wolą Zmarłego „+Marian kard. Jaworski – metropolita lwowski – „kardynał Kalwaryjski”. – Wszystko, co najważniejsze otrzymałem przez Matkę Bożą Kalwaryjską – mawiał śp. kard. Marian Jaworski, nawiedzając kalwaryjskie sanktuarium.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE