12 grudnia 2020 r. odbył się Adwentowy Dzień Skupienia dla Małżeństw Niepłodnych zorganizowany w formie zdalnej przez Stowarzyszenie „Abraham i Sara”. Tym razem hasłem przewodnim były słowa: „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
Pierwsza część odbyła się w formie grupowego spotkania online, w trakcie którego wysłuchano wystąpień zaproszonych gości. Po południu transmitowano Mszę św. i adorację Najświętszego Sakramentu za pośrednictwem YouTube. Paradoksalnie, wymuszona przez epidemię zdalna forma spotkania przyczyniła się do tego, że wzięły w nim udział osoby, które pewnie nie byłyby w stanie przyjechać do Krakowa osobiście. Wśród uczestników rekolekcji były pary nie tylko z Małopolski, ale też m.in. z województw: Śląskiego, Dolnośląskiego, Opolskiego, Wielkopolskiego i Kujawsko-Pomorskiego. Były też małżeństwa z Anglii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Portugalii i Szwecji.
Przedpołudniowe spotkanie prowadziła Izabela Salata, która opowiedziała krótko o historii Krakowskiego Duszpasterstwa Małżeństw Niepłodnych oraz Stowarzyszenia „Abraham i Sara”. Głos zabrał też duszpasterz, ks. dr Mirosław Czapla, zachęcając do wyruszenia w adwentową wędrówkę z Maryją i Józefem – małżeństwem, które zostało obdarzone Skarbem z Nieba, i które dzisiaj jest świadectwem tego, że Bóg zawsze ma dla każdego człowieka słowa pocieszenia, nadziei i spełnienia.
Po krótkiej modlitwie rozpoczęła się prelekcja lekarza medycyny rodzinnej, naprotechnologa, lek. Adama Kuźnika, pt. „Czy TRZEBA robić WSZYSTKIE badania?”, a następnie świadectwo Kamili i Wita, którzy opowiedzieli o swojej wspólnej drodze przez niepłodność, gdy często zadawali sobie pytanie: „Panie Boże, dlaczego my? Dlaczego akurat nas dotykasz brakiem dziecka?”. Przez lata szukali różnych przyczyn tego, co ich spotykało, uczyli się radzić sobie z licznymi alergiami pokarmowymi, zaburzeniami hormonalnymi, kolejnymi poronieniami, kryzysami emocjonalnymi i pokusą całkowitego odizolowania się od innych ludzi, zamknięcia się w swoim cierpieniu. Każde z nich odmiennie przeżywało niepłodność. Czasami mieli do siebie pretensje o to, że jedno nie przeżywa jej tak bardzo jak drugie. Na szczęście, jak opowiadali, dużą pomocą było dla nich wsparcie rodziny i znajomych, którzy otaczali ich opieką duchową: dobrymi słowami i modlitwą. Starali się też pielęgnować duchowość w swoim małżeństwie (modlitwy, adoracje, pielgrzymki). I w końcu, po latach oczekiwania, dobry Bóg obdarzył ich synkiem, którego pokazali słuchaczom. Ich świadectwo dawało nadzieję, było pocieszeniem i umocnieniem dla słuchających.
Kolejnym punktem programu były warsztaty poprowadzone przez dietetyka klinicznego Barbarę Pilch pt. „Jak ugryźć niepłodność”, poświęcone takim tematom, jak: najnowsze wytyczne zdrowego żywienia („Piramida Zdrowego Żywienia” zaktualizowana w 2020 r.), zalecane proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami odżywczymi (białka, tłuszcze, węglowodany) i zależność pomiędzy dietą a płodnością.
Czwartą częścią spotkania online była konferencja rekolekcyjna wygłoszona przez ks. Kazimierza Musioła, który od 9 lat jest Duszpasterzem Wspólnoty Małżeństw Starających Się o Potomstwo „Droga Nadziei” w Rybniku (https://www.droganadziei.pl/). Dla par, które są przytłoczone długim staraniem o potomstwo, ks. Kazimierz miał słowa pocieszenia, że podstawowym owocem każdego małżeństwa i źródłem radości jest miłość, rozwijanie Bożej łaski i wspólne dążenie do świętości. To właśnie jest fundament, o który trzeba dbać. W czasie liturgii sakramentu małżeństwa, żona i mąż zobowiązują się „przyjąć potomstwo, którym ich Bóg obdarzy”, ale trzeba pamiętać, że to On jest dawcą życia i On ma dla każdego zaplanowaną odpowiednią drogę. W niepłodności jesteśmy „tu i teraz”, a przyszłości nie znamy. Jednak wiemy, że Bóg nas kocha bezwarunkowo, że nam nieustannie błogosławi i że to On decyduje o tym, co nas spotka.
Po południu wszyscy mogli włączyć się w transmitowaną z parafii św. Brata Alberta w Rybniku-Kamieniu Mszę św. o Boże łaski dla małżeństw starających się o potomstwo. Ks. Kazimierz odczytał prośby nadesłane do nas przez internet. Eucharystia zakończyła się uwielbieniem, które poprowadziła Wspólnota Jezusa Miłosiernego Szkoła Nowej Ewangelizacji w Rybniku.