STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WIZYTACJA KANONICZNA W ŁĘTOWNI

Wizytacja kanoniczna w Łętowni

Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni przeżywała dziś wizytację kanoniczną. Bp Janusz Mastalski spotkał się z grupami parafialnymi, udzielił sakramentu bierzmowania 78 młodym a w czasie sumy odpustowej zachęcał wiernych do troski o jakość życia, realizowania swojego życiowego powołania, czystość serca i pracę nad sobą.
W czasie homilii na Mszy św. z sakramentem bierzmowania, który przyjęło 78 młodych, bp Janusz Mastalski wskazał na postawy, które zamykają na działanie darów Ducha Świętego a przejawiają się w pięciu wyrażeniach: „zaraz”, „no”, „masakra”, „nie ogarniam” i „odklejka”.

– Człowiek „zaraz” to człowiek, który ciągle zwleka, który nie jest tak naprawdę dyspozycyjny – mówił biskup zachęcając młodych, aby nie zaraz, ale już dziś zaczęli pogłębiać dary Ducha Świętego. – Człowiek „no” to człowiek, który patrzy na świat przez pryzmat egoizmu, a nie przez pryzmat miłości – stwierdził biskup zwracając uwagę, by z szacunkiem zwracać się do swoich bliskich. – Człowiek „masakra” nie potrafi popatrzeć na życie optymistycznie – mówił biskup podkreślając, że Jezus nigdy nie patrzył na życie pesymistycznie i zaznaczył, że dary Ducha Świętego są po to, żeby młodzi „ogarniali”, a nie byli „odklejkami”.

– Nie macie być ludźmi „zaraz”, „no”, „masakra”, „nie ogarniam” i „odklejka”, ale macie być „mega”, „super” ludźmi, chrześcijanami, dziećmi – mówił biskup zachęcając młodych, aby nie zmarnowali łaski, jaką przynosi sakrament. – Zróbcie tak, żeby po bierzmowaniu wasi rodzice byli „essa” – szczęśliwi, na luzie, bo mają cudowne dzieci – zaapelował biskup. Zwracając się do rodziców biskup powiedział, że sprawdzianem miłości ich dzieci będzie troska o nich, gdy zaczną już swoje dorosłe życie.

W czasie sumy odpustowej bp Janusz Mastalski wiernym parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza zostawił „cztery T” – cztery troski kochającego serca. Pierwszą jest troska o jakość życia, czyli dokonywanie trafnych, dobrych wyborów oraz likwidowanie zła w ludzkim życiu, wychodzenie ze swojego egoizmu. Druga troska dotyczy gorliwości i ofiarności w realizowaniu swojego powołania – bycia rodzicem, dzieckiem, kobietą, mężczyzną. Potrzeba też troski o czystość serca, czyli życiowy etos, pewien styl myślenia i działania. Czwarta troska pokazuje, jak kochać sercem dobrym, pełnym miłości – troska o pracę nad sobą. Kazanie zakończył codzienną modlitwą o opiekę do św. Judy Tadeusza.

W czasie wizytacji bp Janusz Mastalski spotkał się z Bractwem Szkaplerza Świętego, Strażą Honorową Najświętszego Serca Pana Jezusa, Żywym Różańcem, zespołem Caritas, radą parafialną, ministrantami i lektorami, z Grupą Apostolską i scholą, oraz siostrami zakonnymi. Biskup od parafian otrzymał obraz Matki Bożej Łętowskiej.

Wizytacja w parafii św. Judy Tadeusza w Łętowni 29.10.2023 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE