STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „WOJTYŁA OD-CZYTANY”

„Wojtyła od-czytany”

W roku setnej rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II chcemy wspólnie sięgnąć do literackich dzieł Karola Wojtyły. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wraz z Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, Biblioteką Publiczną im. Stanisława Wyspiańskiego i Wydawnictwem św. Stanisława BM w Krakowie zapraszają do dzielenia się interpretacjami jego utworów poetyckich i dramatycznych.

„Wojtyła od-czytany”

Epizod literacki to wciąż mało znany wątek w życiu przyszłego papieża. W zbiorach Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach znajduje się rękopis pierwszego z wierszy Karola Wojtyły. W 1938 roku na przyjęciu po maturze młody Karol wpisał się do pamiętnika swojej koleżance Danucie Pukło. Występowali razem w teatrze, ale – jak się okazało – przyszły papież już wtedy nie tylko interesował się klasyczną literaturą, ale zaczął także pisać swoje teksty. Przez lata powstawały wiersze i dramaty. Aż do roku 1978, kiedy – wraz z wyborem na następcę św. Piotra – Jan Paweł II przestał publikować. Wyjątkiem, na który musieliśmy bardzo długo czekać, była w 2003 roku publikacja „Tryptyku rzymskiego” – jedynego dzieła literackiego podpisanego papieskim imieniem.

W ramach projektu „Wojtyła od-czytany” co tydzień prezentowane jest wykonanie jednego utworu przez gości specjalnych. Swoją interpretację wiersza „Emilii, matce mojej” przedstawił Marcin Kobierski, aktor teatru Bagatela i reżyser:

"Wojtyła od-czytany" – Marcin Kobierski

W dniu setnej rocznicy chrztu Karola Wojtyły nie możemy zacząć inaczej niż od tej, od której wszystko się zaczęło – Emilii Wojtyłowej. Chociaż Jan Paweł II rzadko ją wspominał, to w młodości poświęcił jej jeden ze swoich pierwszych wierszy. Swoją interpretacją wiersz „Emilii, matce mojej” nagrał dla nas Marcin Kobierski, aktor teatru Bagatela i reżyser.

Opublikowany przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II Piątek, 19 czerwca 2020

Fragment poematu „Kościół” (powstał jesienią 1962 roku, w czasie obrad Soboru Watykańskiego II) odczytał o. dr Konrad Cholewa, kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej:

Wojtyła od-czytany – o. dr Konrad Cholewa

#wojtylaodczytany Z przyjemnością zapraszamy do wspólnej lektury poematu „Kościół”. Interpretacją fragmentu podzielił się o. dr Konrad Cholewa, kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej BernardyniPoemat powstał jesienią 1962 roku, w czasie obrad Soboru Watykańskiego II. Młody biskup Wojtyła właśnie tam, w sercu katolicyzmu, uczył się Kościoła w spotkaniu z biskupami z całego świata.Zapraszamy do wspólnej lektury!

Opublikowany przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II Piątek, 26 czerwca 2020

Fragment „Wybrzeża pełne ciszy” z „Pieśni o Bogu ukrytym” nagrał Andrzej Maria Marczewski, twórca i reżyser Teatru Karola Wojtyły:

"Wojtyła od-czytany" – Andrzej M. Marczewski "Pieśń o Bogu ukrytym"

W kolejnej odsłonie projektu Wojtyła od-czytany #wojtylaodczytany zapraszamy do lektury „Pieśni o Bogu ukrytym”. Swoją interpretacją fragmentu „Wybrzeża pełne ciszy” podzielił się z nami Andrzej Maria Marczewski – twórcza i reżyser Teatr Karola Wojtyły„Pieśń o Bogu ukrytym” to utwór napisany w 1944 roku przez zaledwie dwudziestoczteroletniego Karola Wojtyłę. Bystrość i głębia młodego autora kontrastują z doświadczeniem wojny. Okupacyjny terror i osobiste tragedii nie odebrały mu wrażliwości i zachwytu nad pięknem Bożego stworzenia.Zapraszamy do wspólnej lektury!

Opublikowany przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II Piątek, 3 lipca 2020

Organizatorzy zachęcają, aby każdy z nas wziął do rąk te piękne, ale wciąż nieodkryte teksty. – Czytajcie sami, w rodzinach i w przyjacielskich grupach. Chętnie damy się zaskoczyć interpretacjami amatorskich teatrów i aktorów – podkreślają.

Od 20 czerwca do 18 lipca można to zrobić na stronie wydarzenia, a także oznaczając @domjp2 lub #wojtylaodczytany na swoich profilach w mediach społecznościowych. – Czytajmy Wojtyłę i dzielmy się pięknem jego twórczości – zachęcają organizatorzy. Wydarzenie odbywa się w ramach Święta Małopolski 2020.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
ZOBACZ TAKŻE