STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WSPÓŁCZESNA SZKOŁA KUŹNIĄ POLSKOŚCI – ŻYCZENIA METROPOLITY KRAKOWSKIEGO NA NOWY ROK SZKOLNY 2018/2019

Współczesna szkoła kuźnią polskości – życzenia metropolity krakowskiego na nowy rok szkolny 2018/2019

Współczesna szkoła kuźnią polskości – życzenia metropolity krakowskiego na nowy rok szkolny 2018/2019

Arcybiskup zaznaczył, że rozpoczęcie nowego roku szkolnego przypada na szczyt obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki odwadze i determinacji naszych przodków, po 123 latach rusyfikacji i germanizacji, zaistniała możliwość utworzenia polskich szkół, w których uczy się języka polskiego i ojczystej historii.

– Wpatrzeni w tamte wzory, przypominając sobie, przez naukę historii, tamte czasy, stajemy wobec kolejnych zobowiązań, aby to, co najcenniejsze, najbardziej piękne i szlachetne mogło stać się skarbem przekazywanym przez nauczycieli, przy współpracy z rodzicami, dzieciom i młodzieży. Żeby polska szkoła była kuźnią polskości, miłości do Ojczyzny, patriotyzmu, żeby wychowywała młodych ludzi na wspaniałych obywateli (…) aby otwierała również na wartości transcendentne, bo bez odniesienia do Boga wszystko traci swój fundament i sens.

Kończąc życzenia, metropolita krakowski podkreślił, że współczesna polska szkoła musi być pięknym miejscem, w którym dzieci i młodzież mogą wzrastać w swoim człowieczeństwie.

Joanna Foflasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE