STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WYRUSZ W DROGĘ, CZYLI 3. REJONOWE SPOTKANIE MŁODYCH W TRZEBINI – SIERSZY

Wyrusz w drogę, czyli 3. Rejonowe Spotkanie Młodych w Trzebini – Sierszy

- Tak jak przed wyruszeniem w podróż trzeba ustawić GPS, aby wybrać najbardziej optymalną dla nas drogę, tak na początku Wielkiego Postu chcemy się zatrzymać i zastanowić we wspólnocie naszych rówieśników, jaką drogę wybrać na te 40 dni i co zrobić, aby ją dobrze przeżyć – mówi ks. Robert Młynarczyk, dekanalny duszpasterz młodzieży dekanatu Libiąż, zachęcając do udziału w 3. Rejonowym Spotkaniu Młodych, które odbędzie się w sobotę 29 lutego w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Trzebini – Sierszy.

Wyrusz w drogę, czyli 3. Rejonowe Spotkanie Młodych w Trzebini – Sierszy

Wyruszamy w drogę

Hasłem wydarzenia będą słowa “W drogę”. – Odbędzie się ono na początku Wielkiego Postu. “W drogę” ma nam uzmysławiać, jak ważny to czas, który otwiera dla nas możliwości ruszenia w drogę ku Chrystusowi Zmartwychwstałemu. Każdy z nas gdzieś podąża, chcemy obrać wspólny kierunek na to, co ważne w życiu. Chcemy rozpocząć wędrówkę ku zbawieniu, razem, jako młodzi ludzie mający swoje cele i pragnienia. Chcemy przez to spotkanie rozpocząć czas Wielkiego Postu jako naszą drogę, którą musimy przejść jako ci, którym obiecane jest zbawienie. Wejdźmy razem na ten szlak, rozpocznijmy czas zadumy oraz modlitwy i wyruszmy w drogę, która ma nas przemienić – tłumaczy ks. Michał Korbel, dekanalny duszpasterz młodzieży dekanatu Trzebinia, koordynujący organizację wydarzenia.

Co czeka na młodzież, która przyjedzie do Trzebini?

3. Rejonowe Spotkanie Młodych rozpocznie integracja i zawiązanie wspólnoty w formie Biegu Samarytańskiego w grupach. W dalszej części wydarzenia na młodzież czekają konferencja, praca w grupach oraz poczęstunek. Kulminacyjnym momentem sobotniego spotkania w Trzebini – Sierszy będzie polowa Droga Krzyżowa, którą zakończy adoracja krzyża i rozesłanie młodych. – Warto przyjechać z wielu powodów . Jednym z nich jest to że warto odkrywać relacje z nowymi ludźmi poprzez rozmowę spotkanie i otwartość. Spotkanie rejonowe jest na początku Wielkiego Postu nie bez przyczyny, ponieważ warto wejść w ten czas właśnie poprzez wspólnotę i odkrycie krzyża w naszym życiu – mówi Paweł Pawletta, dekanalny lider młodzieży dekanatu Trzebinia, zachęcając do udziału w wydarzeniu.

Czym są Rejonowe Spotkania Młodych?

Rejonowe Spotkania Młodych organizowane są od listopada 2019 r. Poprzednie odbywały się w Wadowicach i w Krzeszowicach, a każdorazowo uczestniczyło w nich kilkaset młodych osób z każdego z rejonów. – Ich celem jest to, żeby zintegrować młodzież, która mimo tego, że mieszka blisko siebie, nie zawsze wie, gdzie są jakieś spotkania, okazje, żeby razem spędzić czas, razem się modlić, razem wziąć udział w warsztatach, porozmawiać – tłumaczy Piotr Urbaniak z Rady Młodzieży, dodając, że ich szczególnym patronem jest św. Jan Paweł II. – Spotkania te wskazują też na osobę papieża Polaka. Pokazują go młodym, którzy być może go nie znali, bo urodzili się w czasie, gdy był on u kresu swojego życia, albo już po jego śmierci. Poprzez takie spotkania możemy pokazać kim był Jan Paweł II, pokazać jego przykład i zainteresować młodzież świętością – dodaje. – Myślę, że to przede wszystkim przestrzeń, w której młodzi mogą się spotkać, pomodlić, porozmawiać, pośmiać się i przeżyć dobry czas. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania będą potwierdzać sens tworzenia wspólnoty ludzi młodych – podkreśla ks. Sebastian Kowalczyk, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.


Rejonowe Spotkania Młodych to inicjatywa młodzieży, która poprzez tę wyjątkową sztafetę modlitwy pragnie rozpocząć duchowe przygotowania do 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Spotkanie w Wadowicach rozpoczęło cykl wydarzeń, które od listopada 2019 r. do maja 2020 r. każdego miesiąca odbywać będą się w jednym z rejonów Archidiecezji Krakowskiej. Organizatorami Rejonowych Spotkań Młodych jest Duszpasterstwo Młodzieży, Rada Młodzieży oraz Dekanalni Liderzy i Duszpasterze Młodzieży. Honorowy patronat nad wydarzeniami objął metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE