STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WYSTAWA PAMIĄTEK PATRIOTYCZNO-WOJSKOWYCH W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM

Wystawa pamiątek patriotyczno-wojskowych w Muzeum Archidiecezjalnym

11 listopada 1918, po rozbiorach, latach niewoli i wielkich powstaniach Polska powróciła na mapy świata. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w dniach od 7 listopada do 13 grudnia 2023, w jednej z sal na pierwszym piętrze Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie będzie można oglądać wystawę pamiątek patriotyczno-wojskowych znajdujących się w zbiorach Muzeum.
Zaprezentowane obiekty wpisują się w okres od 1888 roku do czasów obecnych. Są wśród nich zarówno rodzinne pamiątki z czasów walk o wolność, przekazane Muzeum na przestrzeni lat przez osoby prywatne, jak i prezenty otrzymywane współcześnie przez biskupów krakowskich od wojskowych, szczególnie z jednostek znajdujących się na terenie Krakowa.

Eksponaty związane z Ordynariatem Polowym Wojska Polskiego oraz wizerunki Matki Bożej – Królowej Korony Polskiej przypominają o nierozerwalnym w naszej historii związku miłości do Boga i Maryi z umiłowaniem Ojczyzny i gotowością poświęcenia się Jej służbie.

Zgodnie ze słowami Jana Pawła II chcemy, aby ta wystawa była wyrazem pamięci „bohaterstwa żołnierza polskiego, który walczył na wszystkich frontach świata za wolność naszą i waszą” – ale też wszystkich tych, którzy i dziś strzegą naszego bezpieczeństwa.

Wystawę oglądać można w dniach od 7 listopada do 13 grudnia 2023 w godzinach otwarcia Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie (wtorek-niedziela: 10:00-17:00, ostatnie wejście o 16:15).

To, że racją bytu państwa jest suwerenność społeczeństwa, narodu, ojczyzny, to my Polacy szczególnie głęboko odczuwamy. Tego nauczyliśmy się poprzez całe nasze dzieje, a w szczególności poprzez ciężkie doświadczenia ostatnich stuleci.

Nigdy nie możemy zapomnieć tej straszliwej lekcji dziejowej, jaką była utrata niepodległości Polski od końca XVIII do początku bieżącego stulecia. To bolesne, w istocie swojej negatywne doświadczenie stało się jakby nową kuźnią polskiego patriotyzmu.

Słowo „Ojczyzna” posiada dla nas takie znaczenie pojęciowe i uczuciowe zarazem, którego, zdaje się, nie znają inne narody Europy i świata. Te zwłaszcza, które nie doświadczyły takich jak nasz naród dziejowych strat, krzywd i zagrożeń. (…) Nie możemy zapomnieć ofiary życia tylu Polaków i Polek. Nie możemy też zapomnieć bohaterstwa żołnierza polskiego, który walczył na wszystkich frontach świata „za wolność naszą i waszą”.” – Jan Paweł II, 2 czerwca 1979

Muzeum Archidiecezjalne

ZOBACZ TAKŻE