STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ZAINAUGUROWANO COLLEGIUM VOYTYLIANUM

Zainaugurowano Collegium Voytylianum

– Trzeba pokazywać prawdę o Karolu Wojtyle – św. Janie Pawle II, o jego wielkości, w dużej mierze o ciągłej aktualności jego przemyśleń i dzieł – mówił abp Marek Jędraszewski, który w Sali Królewskiej Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zainaugurował działalność fundacji Collegium Voytylianum.W czasie swojego wystąpienia, abp Marek Jędraszewski przywołał spotkanie z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo, w czasie którego Ojciec Święty zapytał: “Co wy w Poznaniu robicie, by pamiętać o abp. Antonim Baraniaku?”. Metropolita krakowski zauważył, że papieżowi zależało na pamięci o “męczenniku polskiej sprawy, sprawy Kościoła w Polsce”, o której sam abp Baraniak nikomu nie mówił. Cisza, która wówczas zapadła i znaczące kiwanie głową przez Jana Pawła II znaczyło, że nie robi się w tej sprawie nic, a powinno się robić wiele. Abp Marek Jędraszewski zapamiętał tę rozmowę.

W latach 2006-2007, kiedy wybuchł szum medialny dotyczący współpracy niektórych duchownych z Służbą Bezpieczeństwa, chciano wywołać wrażenie, że to Kościół razem z komunistami chciał zniewolić polskie społeczeństwo. Abp Marek Jędraszewski zrozumiał wówczas, że jedyną szansą obrony Kościoła jest pokazywanie jego bohaterów. Jako biskup pomocniczy poznański przebadał dokumenty IPN dotyczące abp. Antoniego Baraniaka – człowieka niezłomnego, który przeszedł przez 140 protokołowanych przesłuchań. – To pokazuje, że trzeba sięgać do źródeł. Że trzeba pokazywać prawdę. I tradycję, z której my wyrastamy – w imię prawdy, która wyzwala – mówił metropolita krakowski.

Przypomniał też medialne ataki na św. Jana Pawła II wiosną tego roku. – Zdaliśmy sobie wówczas sprawę, że nie możemy poprzestać na wspomnieniach ludzi z ich spotkań z papieżem, bo oni odchodzą z tego świata, a te wspomnienia są też dość ulotne, bardzo osobiste, subiektywne – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że chodzi o coś więcej niż tylko wspominanie, ale zrozumienie prawdziwej wielkości św. Jana Pawła II, który “swoją wiedzę i świętość czerpał z tej ziemi, z tradycji Krakowa”. Abp Marek Jędraszewski podkreślił, że to w Krakowie rodziła się antropologiczna myśl kard. Karola Wojtyły, która jest kluczem do zrozumienia jego najważniejszych dokumentów pontyfikatu. To w Krakowie rodziło się duszpasterstwo małżeństw i rodzin, w które był zaangażowany; to w Krakowie uczył się rozumienia wyzwań społecznych.

Metropolita zaznaczył, że nie do przecenienia jest wartość obecnych w Krakowie i całej Małopolsce licznych pomników i różnego rodzaju śladów, które pozostawił po sobie kard. Karol Wojtyła; podobnie jest z działalnością Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. – To wszystko jest ważne, ale konieczne jest to, by pokazywać wielkie dziedzictwo, z którego on wyrastał, które tworzył i które przekazał nam – Krakowowi, Archidiecezji Krakowskiej, Polsce, Kościołowi katolickiemu. Trzeba pokazywać prawdę o nim, o jego wielkości, w dużej mierze o ciągłej aktualności jego przemyśleń i dzieł – mówił arcybiskup uzasadniając powstanie fundacji Collegium Voytylianum. Zwrócił uwagę na konieczność współpracy z innymi ośrodkami naukowymi, kulturalnymi, duszpasterskimi, które odwołują się w swojej działalności do dziedzictwa Jana Pawła II. – Po to, żeby to dziedzictwo było ciągle bardzo żywe, żeby można nieustannie nawiązywać do tego, co zechciał nam przekazać, zostawić w spadku, co ciągle może i powinno nas inspirować – dodawał arcybiskup podkreślając, że bez Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II nie da się zrozumieć najnowszych dziejów Krakowa, Polski i Kościoła w świecie. Metropolita życzył zarządowi fundacji, by jej działania miały wielkie realne oddziaływanie na życie społeczne, duszpasterskie, religijne i naukowe.

– Bardzo potrzebujemy świętych. Bardzo potrzebujemy Wojtyły, jego świętości; potrzebujemy jej tutaj w Krakowie i potrzebujemy ją wypromować i nieustannia promować także poza granice naszej archidiecezji – mówił, odwołując się do myśli Hansa Ursa von Balthasara, ks. prof. Robert Woźniak. – Cechą wyróżniającą świętości Jana Pawła II jest integralność jego osobowości. To święty bardzo integralny – zwrócił uwagę przewodniczący Rady Fundacji i zauważył, że właśnie ta integralność stanowiła model struktury Collegium Voytylianum. – Przede wszystkim gromadzi nas idea ewangelizacji w duchu św. Jana Pawła II – zrozumianego, zaakceptowanego i promowanego, ale także kogoś kto nie jest reliktem przeszłości, ale żywym modelem dla nas, w jaki sposób myśleć i tworzyć teologię, duszpasterstwa i nasze zaangażowanie społeczne – mówił ks. prof. Woźniak zaznaczając, że w Collegium będą wzajemnie przenikały się życie intelektualne i duszpasterstwo.

Pion historyczny Collegium Voytylianum będzie badał nie tylko spuściznę Karola Wojtyły, ale także to, w jaki sposób przeszłość krakowska, polska i Kościoła uniwersalnego ukształtowały go jako człowieka wierzącego, kapłana, biskupa i papieża. Piony filozoficzny i teologiczny będą badały i promowały dziedzictwo Karola Wojtyły w tym obszarze. – Będziemy chcieli zrozumieć, w jaki sposób jego metoda filozoficzna przełożyła się na jego sposób mówienia o Bogu i w jaki sposób wtajemniczał ludzi w Boga, w życie modlitwy – mówił przewodniczący Rady Fundacji nazywając w tym kontekście Karola Wojtyłę “hipsterem”, który łączył w sobie w sposób niesamowity intelekt, duchowość i zaangażowanie praktyczne.

– Jego impakt społeczny, jego wpływ na systemy polityczne, na ostatnie dzieje świata, nie tylko Kościoła, jest niepodważalny. Chcielibyśmy podpatrzeć, jak to się działo. Zawsze mówiąc o Chrystusie i tylko o Chrystusie, zmieniał systemy. Ta mowa przyjęta lub nieprzyjęta, w jakiś bardzo trudny do zrozumienia sposób, przemieniała serca ludzi – mówił ks. prof. Woźniak zapowiadając działalność pionu społecznego. Piąty pion dotyczy promocji teologii ciała, czyli wizji małżeństwa i rodziny Karola Wojtyły. – Tutaj zaznaczył swój największy wpływ w dzieje myślenia i teologii – mówił przewodniczący Rady Fundacji podkreślając, że nie chodzi tylko o ochronę posiadanego skarbu, ale także rozwinięcie bazowej intuicji zostawionej przez św. Jana Pawła II.

– Każdy z tych pięciu filarów intelektualnych ma twardy rdzeń ideowy związany z pastoralnością. W ten sposób, chociaż trochę, chcemy odtworzyć tę integralną osobowość Jana Pawła II jaka stała się owocem Bożej łaski i ludzkiego otwarcia na promieniowanie ojcostwa, które przychodzi od Pana Boga – podsumował ks. prof. Robert Woźniak.

Zgromadzeni w Sali Królewskiej mogli wysłuchać premierowego wykonania utworów Karola Wojtyły „Nad Twoją białą mogiłą”, „Pieśń poranna” i “Zdumienie” z muzyką Roberta Bylicy oraz fragmentów „Pieśni o Bogu ukrytym”.

W uroczystości wzięli udział m.in. bp Jan Zając, przedstawiciele Kurii Metropolitalnej w Krakowie z jej kanclerzem ks. kan. Grzegorzem Kotalą; przedstawiciele Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z jego prorektorem ds. nauki oraz dyrektorem Szkoły Doktorskiej ks. prof. Tomaszem Rozkrutem; przedstawiciele kapituł krakowskich – kapituły Metropolitalnej na Wawelu; kapituły kolegiackiej św. Anny; oraz kapituły kolegiackiej św. Floriana i św. Jana Pawła II. Obecni byli także: ks. Łukasz Piórkowski – dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach; ks. kan. Jacek Kurzydło – dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie; ks. Sebastian Kozyra – p.o. dyrektora Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie; wojewoda małopolski Łukasz Kmita i radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Robert Bylica.

Prezesem zarządu fundacji Collegium Voytylianum jest ks. dr Rafał Wilkołek, a radę fundacji tworzą ks. prof. Robert Woźniak, ks. prof. Grzegorz Hołub, ks. dr Paweł Gałuszka, ks. dr Michał Wilkosz, ks. dr Wojciech Baran.

Inauguracja działalności Collegium Voytylianum w Sali Okna Papieskiego 22.09.2023 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE