STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ZAINAUGUROWANO ŁAWKĘ PAPIESKĄ „PROSZĘ – DZIĘKUJĘ – PRZEPRASZAM”

Zainaugurowano ławkę papieską „Proszę – dziękuję – przepraszam”

W niedzielę na Placu Franciszkańskim przed Oknem Papieskim w Krakowie dokonano uroczystego otwarcia ławeczki, na której umieszczono słowa „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”. Upamiętnia ona wizytę Ojca Świętego Franciszka w Krakowie w lipcu 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży i jego ówczesną zachętę do jak najczęstszego stosowania tych słów w życiu codziennym.

Zainaugurowano ławkę papieską „Proszę – dziękuję – przepraszam”

Jak podkreślił o. Piotr Bielenin OFMConv, gwardian klasztoru franciszkanów w Krakowie, ławka ma być materialnym przypomnieniem wizyty papieża sprzed dwóch lat, o której często przewodnicy krakowscy mówią turystom przed Oknem Papieskim.

– Ta ławka ma stać się miejscem spotkania i budowania relacji. Nie tylko dla tych, którzy chcieliby sobie powiedzieć nawzajem te trzy słowa, które się na niej znalazły, ale także tych, którzy chcą ze sobą nawiązywać relacje i znajomości, opierając je na dobrych słowach – wyjaśnił.

Pomysł ustawienia ławki w tym wyjątkowym miejscu wyszedł od menedżera kultury Adama Mazurkiewicza, natomiast jego realizatorką jest Marta Gadocha, dzięki której artysta Andrzej Górnisiewicz zaprojektował, a następnie wykonał ławkę. Znajduje się ona na alejce prowadzącej od Plant w kierunku głównego wejście do bazyliki św. Franciszka i doskonale widać z niej Okno Papieskie.

Ławka odpowiada ogólnie kształtem innym miejskim ławkom z Plant. Słowa wypowiedziane przez papieża Franciszka, które się na niej znalazły przetłumaczono na różne języki. Jej oparcie, w kształcie nasturcji, nawiązuje do motywów twórczości Wyspiańskiego z pobliskiej świątyni i ma łączyć jej przekaz z bazyliką i klasztorem franciszkanów.

 

KAI, luk / Kraków
Fot. Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE