STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ZAPRASZAMY NA KWIETNIOWE SPOTKANIE Z MICHAŁEM GIEDROYCIEM

Zapraszamy na kwietniowe spotkanie z Michałem Giedroyciem

W piątek, 12 kwietnia 2019 r. w kościele rektoralnym św. Marka w Krakowie odbędzie się kolejne spotkanie z bł. Michałem Giedroyciem w ramach duchowego przygotowania do dziękczynienia za beatyfikację Błogosławionego – patrona zakrystianów. Kwietniowe wydarzenie rozpocznie o godz. 18:00 katecheza, a po niej będzie sprawowana Eucharystia, podczas której nastąpi przekazanie relikwii bł. Michała do kościoła Ojców Bernardynów na Stradomiu do św. Szymona z Lipnicy.

Zapraszamy na kwietniowe spotkanie z Michałem Giedroyciem

Dziękczynne uroczystości archidiecezjalne za beatyfikację Michała Giedroycia planowane są na 8 czerwca 2019 r. Będą w nich uczestniczyli nie tylko krakowianie, ale również pielgrzymi z Polski i Litwy wraz ze swoimi biskupami i kapłanami. W ramach przygotowań do tego wydarzenia w kościele św. Marka organizowane są spotkania z bł. Michałem. Odbywają w każdy drugi piątek miesiąca, od lutego do maja. Eucharystię o godz. 18.30 z błogosławieństwem relikwiami poprzedzi konferencja przybliżająca jego postać i duchowość.

Jadwiżanki wawelskie przygotowały konspekty katechez dla dzieci i młodzieży szkolnej o bł. Michale Giedroyciu. Ich celem jest poznanie postaci błogosławionego, szerzenie idei apostolstwa i pokazanie codzienności jako przestrzeni do dawania świadectwa i dzielenia się wiarą.

Błogosławiony Michał Giedroyć jest patronem zakrystianów, chorych, wspólnot życia konsekrowanego, Instytutu Liturgicznego UPJPII. Żył w XV wieku. Jako dojrzały mężczyzna, podjął decyzję o wstąpieniu do Zakonu Kanoników Regularnych. Mimo zdobytego wykształcenia, Michał pozostał bratem zakonnym i nigdy nie przyjął święceń kapłańskich. Prosił kapitułę Zakonu o pozostanie w Krakowie i wypełnianie funkcji zakrystiana w kościele św. Marka. Opiekował się świątynią, sprzątał ją, dbał o piękno ołtarzy, otaczał troską Najświętszy Sakrament i służył do Mszy św. jako ministrant. Mieszkał w bardzo małym pomieszczeniu obok wejścia do kościoła. Szczególną czcią otaczał Jezusa Ukrzyżowanego, który według tradycji zakonnej przemówił do niego z Krzyża. Słowa Chrystusa brzmiały: „Bądź cierpliwy aż do śmierci, a dam ci koronę życia”. Błogosławiony wypraszał u Boga liczne cuda: leczył, wskrzeszał zmarłych, prorokował, zatrzymał ogień pożaru modlitwą, ale przede wszystkim uczył ludzi, jak przeżywać prostą codzienność i jak być szczęśliwym bez względu na okoliczności.  7 listopada 2018 r. Ojciec Święty Franciszek zatwierdził trwający od wieków kult Michała Giedroycia i tym samym potwierdził, że jest on błogosławionym Kościoła Katolickiego. Sylwetkę błogosławionego, który jest patronem archidiecezji krakowskiej można  poznać na stronie https://diecezja.pl/miasto-swietych/18715-2/

Joanna Folfasińska, Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE