STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ZAPRASZAMY NA SZKOŁĘ CEREMONIARZA PARAFIALNEGO 2024/2025

Zapraszamy na Szkołę Ceremoniarza Parafialnego 2024/2025

28 września o godz. 9:00, w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, rozpocznie się kolejna edycja Szkoły Ceremoniarza Parafialnego Archidiecezji Krakowskiej. Zapisy ruszyły!

Celem Szkoły Ceremoniarza jest doskonalenie formacji liturgicznej ministrantów słowa Bożego i przygotowanie ich do prowadzenia zespołów liturgicznych w parafii oraz do współpracy z duszpasterzami

Z tego względu Szkoła przeznaczona jest dla lektorów przejawiających pewien stopień dojrzałości i zainteresowanych liturgią Kościoła (niezbędna jest podstawowa wiedza liturgiczna), którzy ponadto ukończyli 8 klasę szkoły podstawowej i nie przekroczyli 25. roku życia. Wymagane są także: skierowanie od proboszcza lub moderatora parafialnego, zgoda rodzica/opiekuna prawnego oraz zdjęcie legitymacyjne.

Na Szkołę Ceremoniarza składa się 10 zjazdów, tygodniowe warsztaty liturgiczne (sierpień 2025) oraz dzień skupienia i błogosławieństwo (wrzesień 2025).

Podczas zajęć lektorzy otrzymują kompleksową wiedzę oraz mają okazje wykorzystać ją w praktyce. Poznają i szczegółowo omawiają obrzędowość oraz porządek Eucharystii, rok liturgiczny oraz sakramenty. Osobne wykłady poświęcone są liturgii Triduum Paschalnego, które jest zwieńczeniem życia Kościoła. Mają także zajęcia z duchowości, które ukierunkowują ich na osobiste przeżywanie Mszy świętej i na ich relację z Bogiem. Zaznajamiają się również z zakrystią oraz z muzyką liturgiczną. Warsztaty wyjazdowe pozwalają praktycznie zrealizować zdobytą wiedzę. Skupiają się również na metodyce prowadzenia zespołów liturgicznych oraz zbiórek lektorskich lub ministranckich.

Zajęcia odbywają się w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, ul. Totus Tuus 32. Każdy zjazd rozpoczyna się jutrznią o 9:00 a kończy o 15:00. Koszt kursu, pomijając wyjazdy, to 200 zł.

Zapisy na Szkołę Ceremoniarza Parafialnego są dostępne poprzez formularz.

Więcej informacji o SCP tutaj.