STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „ŻYCIE ZADANE. MEDALIERSKIE ROZMOWY Z JANEM PAWŁEM II” – WYSTAWA W PANTEONIE NARODOWYM

„Życie zadane. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II” – wystawa w Panteonie Narodowym

„Życie zadane. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II" - to tytuł wystawy, którą do końca września można oglądać w Panteonie Narodowym w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. W powstanie ekspozycji zaangażowało się blisko pięćdziesięciu polskich artystów.– Jan Paweł II traktował życie jako dar, który mocą swej wewnętrznej dynamiki, dopomina się twórczego podjęcia. Życie najpierw zostaje „dane”, później staje się zadaniem. Dopiero takie rozpoznanie życia umożliwia podjęcie go w sposób odpowiedzialny i twórczy a zarazem pozwala odkryć jego znaczenie – podkreślają organizatorzy.

– Papież przez świadectwo życia i pozostawione słowa budził nasze umysły, serca i sumienia. Odczytywał to jako swoją odpowiedzialność – jeden z wymiarów swojego „życia zadanego”. Czynił to z przekonaniem i zaangażowaniem: by nikt nie gubił spraw istotnych dla swego losu – wyjaśniają.W powstanie wystawy zaangażowało się blisko pięćdziesięciu polskich artystów – medalierów.

Historia medalierskich rozmów z Janem Pawłem II trwa już kilka lat. Pomysłodawcą cyklu jest prezes Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej Bernard Marek Adamowicz, który zachęcił artystów z całej Polski, by poprzez sztukę podjęli rozmowy z Ojcem Świętym.Ekspozycja prezentuje prace trzeciego etapu cyklu wystaw medalierskich, a po raz pierwszy zaprezentowana została pod hasłem „Mój Jan Paweł II” w 2013 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Organizatorami wydarzenia w Krakowie są: Polskie Stowarzyszenie Sztuki Medalierskiej i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Patronat honorowy nad wystawą objął metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. Wystawę można oglądać do końca września w Panteonie Narodowym w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej w Krakowie.

 

Źródło KAI

ZOBACZ TAKŻE