STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ŻYDZI I CHRZEŚCIJANIE WSPÓLNIE UCZCZĄ PAMIĘĆ KARD. FRANCISZKA MACHARSKIEGO

Żydzi i chrześcijanie wspólnie uczczą pamięć kard. Franciszka Macharskiego

Z udziałem kard. Stanisława Dziwisza i przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusza Jakubowicza odbędzie się w synagodze Tempel w Krakowie koncert „Kard. Franciszek Macharski in memoriam”. Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów XXII Dnia Judaizmu, a jego inicjatorami są krakowscy Żydzi.
Uroczystość dla uczczenia pamięci kard. Macharskiego z okazji 40. rocznicy jego sakry biskupiej odbędzie się 17 stycznia. Krakowscy Żydzi chcą w ten sposób oddać hołd zmarłemu ponad dwa lata temu hierarsze, dla którego dialog żydowsko-chrześcijański był zawsze istotną sprawą.

Zdaniem publicysty, byłego prezesa Klubu Chrześcijan i Żydów “Przymierze” Janusza Poniewierskiego, najważniejszym dokonaniem kard. Franciszka Macharskiego w zakresie tego dialogu był udział w rokowaniach genewskich i wypracowanie tam trudnego kompromisu, dzięki któremu ów dialog mógł być kontynuowany.

„Spór toczył się wówczas o obecność klasztoru sióstr karmelitanek w bezpośrednim sąsiedztwie obozu Auschwitz. Za swoje zaangażowanie w rozwiązanie tego konfliktu Kardynał zapłacił wysoką cenę” – podkreśla Poniewierski, przypominając, że sam metropolita krakowski w jednej z rozmów przyznawał, że „nigdy wcześniej i nigdy później nie był tak samotny”.

„Dzięki jego determinacji powstało w Oświęcimiu Centrum Dialogu i Modlitwy: miejsce refleksji, edukacji, wymiany myśli i modlitwy dla wszystkich osób – niezależnie od ich narodowości i wyznawanej religii – głęboko przejętych tym, co wydarzyło się w Auschwitz. Swoje miejsce w ramach CDiM znalazły również karmelitanki” – dodał publicysta.

Kard. Macharski przewodniczył w 1986 r. w Krakowie nabożeństwu z udziałem Żydów i chrześcijan. Archidiecezja krakowska była jedną z pierwszych diecezji, która organizowała – w 2000 r. – ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu w Kościele. Metropolita krakowski uczestniczył w corocznych obchodach tego wydarzenia w bazylice ojców franciszkanów. Brał w nich udział również wtedy, gdy przeszedł na emeryturę, a Dzień Judaizmu zaczęto organizować co dwa lata w synagodze Tempel.

Uczestniczył ponadto w uroczystościach wręczenia Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała, przyznawanej za wkład w dzieło dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. W Krakowie, na jego zaproszenie i z jego udziałem, odbywały się ważne międzynarodowe kolokwia teologiczne poświęcone relacjom chrześcijańsko-żydowskim.

Jak przypomina Janusz Poniewierski, kard. Macharski był związany osobistą przyjaźnią z przewodniczącym krakowskiej Gminy Żydowskiej Tadeuszem Jakubowiczem, który wielokrotnie wspominał, że społeczność żydowska w Krakowie „zawsze mogła na niego liczyć”. „Po wypadku, w którym Kardynał doznał złamania kości udowej i musiał przejść skomplikowaną operację, krakowscy Żydzi modlili się w jego intencji w jednej z synagog” – dodaje były prezes Klubu Chrześcijan i Żydów “Przymierze”.

Uroczysty koncert w synagodze Tempel został zorganizowany z inicjatywy wspólnoty żydowskiej. Wezmą w nim udział m.in. kard. Stanisław Dziwisz i Tadeusz Jakubowicz, a w programie znalazły się Psalmy odczytane przez Kubę Lewingera i Jerzego Trelę. Wystąpią Jeno Lisztes na cymbałach i Dawid Czernik „Jajeśnica” na skrzypcach wraz z zespołem towarzyszącym.

Dzień wcześniej, w JCC Kraków przy Miodowej, odbędzie się dyskusja „Czy czarne jest nadal czarne” wokół książki „Wyrzut sumienia”, zawierającej nowy wybór tekstów ks. Stanisława Musiała.

 

KAI

Galeria

ZOBACZ TAKŻE