Błogosławiony Ksiądz Michał Rapacz

OBRAZ BEATYFIKACYJNY

Autorką obrazu beatyfikacyjnego jest Honorata Wojczyńska. Wizerunek zostanie odsłonięty podczas Mszy św. 15 czerwca 2024 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach.

Obraz ma wymiary 175.5/121 cm. Został wykonany techniką olej na płótnie z podmalówką w technice olejno-żywicznej, a do utworzenia niektórych partii wykorzystano farbę olejną, wykonaną samodzielnie. Pierwsze szkice zostały naniesione na płótno 2 i 3 kwietnia 2024 r. Autorką obrazu beatyfikacyjnego jest malarka Honorata Wojczyńska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Artystka tworzy głównie w trzech obszarach: realizmie, abstrakcji oraz w sztuce wschodnio-chrześcijańskiej. Jest także założycielką Szkoły Pisania Ikon pw. Wszystkich Świętych, która od 2016 r. działa w Opactwie Mniszek Benedyktynek w Krzeszowie.

Jak podkreśla autorka, wizerunek beatyfikacyjny Księdza Michała Rapacza nie ma ukrytej symboliki. – Jest ukazany w konkrecie stworzenia, będąc człowiekiem usytuowanym w rzeczywistym ciele i świecie. W to ciało i w ten świat w akcie Wcielenia wstąpiło Słowo, Chrystus, najwyższe piękno. Poprzez Wcielenie Chrystus dokonał niejako aktu koronacji człowieka swoim Pięknem i swoją Obecności – mówi Honorata Wojczyńska. Dodaje, że jedynym elementem obrazu, który niejako „wymyka się” realizmowi, jest ciepła poświata, zastosowana zarówno w partiach cielesnych, jak i w draperii oraz w tle. – Sutanna nie jest zimno czarna, ale jakby prześwietlona płomieniem, ciepłem. Ciało również jest rozognione, tło wypełnia błękit i indygo, również wtopione w pomarańczowe światło – wyjaśnia malarka.

Autorka wizerunku beatyfikacyjnego bazowała w swojej pracy na dwóch zachowanych fotografiach Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Michała Rapacza.

Kontakt z autorką obrazu jest możliwy przez wiadomości e – mail przesyłane na adres: eucharystyczny@diecezja.pl.