STRONA GŁÓWNA / HOMILIE / HOMILIA WYGŁOSZONA PODCZAS MSZY ŚWIĘTEJ Z OKAZJI JUBILEUSZU JADWIŻAŃSKIEGO, TRZEBNICA

Homilia wygłoszona podczas Mszy Świętej z okazji Jubileuszu Jadwiżańskiego, Trzebnica



Drodzy Bracia i Siostry!
Drodzy chorzy i cierpiący którzy łączycie się z nami
za pośrednictwem Katolickiego Radia Rodzina!

1. Zastanawiający i wymowny jest fakt, że tak często w życiu Kościoła powracamy do przeszłości. Niejednokrotnie wspominamy wydarzenia nawet bardzo odległe w czasie, pozornie wydające się mieć niewiele wspólnego z naszymi codziennymi sprawami. Tak jest również z Jubileuszem Jadwiżańskim, upamiętniającym kanonizację Jadwigi Śląskiej przez papieża Klemensa IV w 1267 roku, a więc siedemset pięćdziesiąt lat temu. Rodzi się więc pytanie: dlaczego to czynimy? Dlaczego powracamy do przeszłości?
Odpowiedź jest jasna i prosta. Kościół, do którego mamy przywilej należeć, jest wspólnotą pamięci. Zakorzeniony jest bowiem i wyrasta z całych dziejów człowieka na ziemi, które się stały dziejami zbawienia. Kościół przede wszystkim nieustannie powraca do najważniejszych wydarzeń związanych z życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa, bo te wydarzenia zaważyły w sposób radykalny na losie wszystkich ludzi, każdej i każdego z nas. Te zbawcze wydarzenia określają naszą teraźniejszość i zapowiadają naszą ostateczną przyszłość, do której wszyscy zmierzamy, a którą nazywamy wiecznością.
Historia Kościoła Chrystusowego liczy dwa tysiące lat. W ciągu tych dwóch tysiącleci niezliczone rzesze chrześcijan zapisywały i nadal zapisują niezwykłe karty o tym, w jaki sposób uczniowie Jezusa Chrystusa mogą kroczyć za Nim, naśladować Go, jak mogą żyć Ewangelią, którą nam zostawił jako księgę i program życia. Życie wybitnych uczniów i uczennic Nauczyciela z Nazaretu stanowi dla nas żywą księgę wiary, pouczającą nas, inspirującą nas, byśmy podobnie jak oni, święci i błogosławieni, choć żyli w odmiennych warunkach i okolicznościach, kroczyli ewangeliczną drogą miłości i służby. Możemy więc powiedzieć, że cała historia zbawienia i historia Kościoła leży u fundamentów naszej chrześcijańskiej tożsamości – naszej świadomości tego, kim jesteśmy i kim powinniśmy być.

2. W nieustannym powrocie do korzeni i źródeł – do tego, kim jesteśmy i kim powinniśmy być, pomaga nam zawsze słowo Boże. Ono wspiera światło naszego rozumu. Ono pozwala nam spojrzeć szerzej i głębiej na otaczającą nas rzeczywistość. Słowo Boże rozświetla nasze drogi, inspiruje, poucza, wskazuje kierunek i wyznacza cel. Krótka Ewangelia, przewidziana na wspomnienie w liturgii św. Jadwigi Śląskiej, pozwala nam spojrzeć głębiej na jej życie, ale przede wszystkim pomaga nam skupić osobiście uwagę na tym, co najważniejsze w życiu uczniów i uczennic Jezusa Chrystusa, a więc nas wszystkich. Powtórzmy krótko to, co usłyszeliśmy: do otoczonego tłumami słuchaczy niezwykłego Nauczyciela przychodzi Jego Matka i krewni. Powiadomiono Go o tym: „Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie”. A On – jako wytrawny pedagog – wykorzystuje ten prosty epizod do udzielenia głębokiej lekcji o tym, kto należy do Jego najbliższego grona, do Jego rodziny. Ewangelista zapisał najpierw Jego pytanie: „Któż jest moją matką i którzy są braćmi?”, a po tym pytaniu ważną również dla nas odpowiedź. Spoglądając na siedzących wokół słuchaczy, Jezus powiedział: „Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką” (por. Mk 3, 31-35). Dodajmy, że św. Łukasz Ewangelista zapisał odpowiedź Jezusa w takich słowach: „Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je” (Łk 8, 21).

3. W tym ewangelicznym epizodzie oraz wypowiedzianych przy tej okazji słowach Jezusa odnajdujemy klucz do zrozumienia drogi życia, miłości i służby św. Jadwigi. Ewangelia pozwala nam dotrzeć do sekretu jej duszy. Tym sekretem była jej przyjaźń z Jezusem, przed którym otwarła szeroko drzwi swego serca. Uderza nas jej głębokie życie duchowe, które prowadziła jako księżna, jako małżonka i matka, a potem jako wdowa i osoba konsekrowana. W różnych, zmieniających się dramatycznie okolicznościach życia, trwała przy Bogu. Słuchała Bożego słowa, stała się pilną uczennicą Jezusa w szkole Jego Ewangelii, rozeznawała wolę Bożą w konkretnych, niejednokrotnie bolesnych wydarzeniach i starała się pełnić wolę swego Stwórcy, Zbawiciela i Pana. Długie godziny poświęcane na modlitwę, na kontemplację krzyża, na rozmowę z Boskim Mistrzem, pozwalały jej wkraczać w przestrzeń, z której wyraźniej można dostrzec sens trudu, cierpienia, ofiary związanej z prawdziwie chrześcijańskim życiem. Szczere, głębokie nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny, która była pierwszą i najpilniejszą Uczennicą swego Boskiego Syna, jeszcze bardziej uszlachetniało kobiecą intuicję, wrażliwość i delikatność Jadwigi. W życiu św. Jadwigi w sposób wyrazisty sprawdziła się ewangeliczna reguła, że jeżeli ktoś idzie za Jezusem i stara się Go naśladować w bardzo konkretnych okolicznościach życia, otrzymuje misję, zostaje posłany, by głosić Ewangelię życiem, by pomagać bliźnim, by kochać i służyć. Jadwiga jako dobra żona wspierała swego małżonka Henryka Brodatego w rozlicznych sprawach i obowiązkach. Troszczyła się o swe dzieci i przeżywała z wiarą i nadzieją przedwczesną śmierć męża i kilkorga dzieci. Jej hojne, ofiarne, wspaniałomyślne serce dyktowało jej, w jaki sposób pomagać chorym, ubogim, smutnym, opuszczonym. Stała się ich wielką wspomożycielską i jałmużniczką. Żyła na co dzień słowami Syna Człowieczego, które wypowie On i które wszyscy usłyszymy u kresu dziejów: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Jadwiga w przeoranych chorobą, głodem i cierpieniem twarzach ubogich widziała twarz Chrystusa. Była blisko Boga, dlatego też była blisko człowieka i jego wszystkich, zwłaszcza najtrudniejszych spraw.

4. Drogie siostry, drodzy bracia, Opatrzność Bożą zarządziła, że św. Jadwiga Śląska wpisała się w

pontyfikat św. Jana Pawła II i stała się patronką jego wyboru na stolicę św. Piotra w pamiętnym dniu 16 października 1978 roku. Jutro minie 39. rocznica od tego niezapomnianego wydarzenia, które wpisało się w dzieje współczesnego Kościoła, a tym bardziej Kościoła w Polsce i w Trzebnicy. To przecież podczas odpustowej uroczystości w tej świątyni i zanoszonych stąd modlitw o dobry wybór nowego papieża dotarła wiadomość, że został nim ówczesny Arcybiskup Metropolita Krakowski. Jan Paweł II przez cały pontyfikat był świadom tej szczególnej więzi swej papieskiej posługi ze św. Jadwigą. Z jego licznych wypowiedzi o św. Jadwidze w kontekście przełomowego dla niego dnia wyboru można by ułożyć całą antologię. Był głęboko przekonany o szczególnej roli, jaką Święta z Trzebnicy odegrała podczas jego wyboru. Przypomnijmy tylko to, co powiedział święty Papież, gdy przemawiając na Jasnej Górze do pielgrzymów z metropolii wrocławskiej 5 czerwca 1979 roku. Powiedział wtedy: „A teraz pozwólcie, że z Jasnej Góry przekażę szczególne wotum do sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy, koło Wrocławia. Tym wotum jest świeca paschalna, którą przywiozłem z Rzymu i kielich dla sanktuarium trzebnickiego. Mam, jak wiecie dobrze, szczególne powody do przekazania tego wotum […]. Opatrzność Boża w swoich niewypowiedzianych zrządzeniach wybrała 16 października 1978 roku jako dzień przełomowy w moim życiu. W dniu 16 października Kościół w Polsce czci św. Jadwigę Śląską. […] Jest [ona] patronką sąsiadujących narodów, jest również patronką dnia wyboru pierwszego Polaka na Stolicę Piotrową”.

5. Św. Jadwiga jest szczególną patronką pojednania, pokoju, miłości niewykluczającej nikogo, wznoszącej się ponad barierami i granicami wzniesionymi przez człowieka. Św. Jadwiga zbliża Niemców i Polaków i przypomina swoją otwartą postawą i szerokim spojrzeniem, że wszyscy na ziemi jesteśmy dziećmi jednego Boga. Jesteśmy wszyscy braćmi i siostrami, choć często tę fundamentalną prawdę podważają ciasne nacjonalizmy, niemające nic wspólnego z Ewangelią i chrześcijańskim ideałem życia, braterstwa i solidarności. Przypomnijmy w tym kontekście jeszcze jedną wypowiedź Jana Pawła II, który chętnie posłużył się słowami kardynała Bolesława Kominka, wypowiedzianymi tu, w Trzebnicy, w 1967 roku, a więc dokładnie 50 lat temu: „Przy samym Moście Tumskim we Wrocławiu, wiodącym na Wyspę Piasek, stoi kuta w kamieniu Jadwiga. Stoi na moście łączącym wschodni i zachodni brzeg Odry. Wszystkim przechodzącym każe na siebie spoglądać i każe im pomyśleć, że wszyscy są braćmi, na którymkolwiek brzegu mieszkają. […] Prosimy naszą Patronkę Śląską, by u Trójcy Przenajświętszej wyjednała pokój, zgodę i braterstwo w ludzkiej rodzinie społeczności i narodów”. My również dzisiaj, w jej Roku Jubileuszowym, prosimy ją, by nadal pełniła tę szczególną misje orędownictwa u Bożego tronu, modląc się za nasz niespokojny i podzielony, wstrząsany aktami ślepego i obłędnego terroryzmu, zbrojnymi konfliktami i „pełzającą wojną światową” – jak określa to Papież Franciszek.

6. Św. Jadwiga to uniwersalna postać, która może nam pomagać w umacnianiu chrześcijańskiej tożsamości Europy, podważanej niejednokrotnie przez szerzący się relatywizm i sekularyzm, a więc taką koncepcję i program życia, jakby Bóg nie istniał. Jakże trafny jest w księdze pamiątkowej tutejszego sanktuarium wpis, jakiego dokonał urodzony we Wrocławiu i zmarły niedawno kardynał Joachim Meisner: „Święta Jadwiga – tak brzmi wpis – jako współtwórczyni chrześcijańskiej Europy niech nam pomoże zbudować nową chrześcijańską Europę”. Oto wyzwanie, jakie staje przed nami wszystkimi. To wyzwanie staje przed prawodawcami, by stanowili sprawiedliwe prawa, zgodne z Bożym prawem wypisanym w ludzkich sumieniach i na kamiennych tablicach Dekalogu, by to prawo chroniło każdego, również słabe i nienarodzone życie. To wyzwanie staje przed sprawującymi władzę, by pełnili ją w duchu służby i pamiętali zwłaszcza o ludziach ubogich i mniej uprzywilejowanych. To wyzwanie staje przed chrześcijańskimi rodzinami, by były wspólnotami miłości i życia, by w nich wzrastało nowe pokolenie, które przejmie odpowiedzialność za losy naszej ojczyzny i naszego kontynentu. To wyzwanie staje przed Kościołem, by wiarygodnie i z pasją głosił Ewangelię, by prowadził ludzi do Chrystusa, naszej jedynej nadziei.

7. Wszystkie te sprawy i troski, pragnienia i nadzieje powierzamy Bogu wszechmogącemu, Panu narodów
i ludzkich losów. Prosimy o orędownictwo św. Jadwigę, która z głębi wieków nadal do nas przemawia swoim autentycznym, chrześcijańskim życiem, swoją ofiarną postawą, swoją miłością i służbą. I prosimy ją dziś słowami kończącego się Jubileuszu Jadwiżańskiego: „Święta Jadwigo, naucz nas głosić Ewangelię Miłosierdzia”. Prosimy również o orędownictwo św. Papieża Jana Pawła II, byśmy – o co nas żarliwie prosił – nie lękali się, ale odważnie otwierali na oścież drzwi Chrystusowi i razem
z nim umacniali na ziemi Jego królestwo dobra i miłości, braterstwa, solidarności i pokoju.

Amen!

 

 

ZOBACZ TAKŻE
spimco.com
deneme bonusu veren siteler
Deneme Bonusu Deneme Bonusu Deneme Bonusu
deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler
escort bayan www.doescorts.com ümraniye escort bayanlar escort maltepe https://pendik.net/
alanya escort
deneme bonusu veren siteler
deneme bonusu veren siteler
casino siteleri deneme bonusu veren siteler yeni Yeni Deneme Bonusu Veren Siteler Bonus Veren Siteler Deneme Bonusu Veren Siteler
deneme bonusu deneme bonusu veren siteler Canlı casino siteleri
deneme bonusu veren siteler
tlcasino
starzbet
bahisbey
mobilbahis rokubet
onwin
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler
bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler
deneme bonusu
fixbet onwin starzbet
deneme bonusu veren siteler
deneme bonusu veren siteler
redriverlanes.com
casino siteleri
sahabet giriş
sahabet
onwin giriş
casino siteleri
alanya escort gaziantep escort gaziantep escort gaziantep escort mersin escort
atv-youth.org Deneme Bonusu Veren Siteler Deneme Bonusu Veren Siteler sherlockimmersive.com
eşya depolama şirketleri
deneme bonusu veren siteler

Aktif ve çalışan fixbet giriş linki ile hemen bağlan

deneme bonusu veren siteler grandpashabet
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler
bahis siteleri
deneme bonusu veren siteler
deneme bonusu veren siteler
bahis siteleri
streameast
bahis siteleri
şehirlerarası evden eve nakliyat
pendik escort maltepe escort kartal escort
deneme bonusu veren siteler
crackstreams
streameast