STRONA GŁÓWNA / BŁ. HANNA CHRZANOWSKA / MEDIA O HANNIE CHRZANOWSKIEJ

MEDIA O HANNIE CHRZANOWSKIEJ

I Konferencja Prasowa przed Beatyfikacją

– To co pokazała w swoim życiu Hanna Chrzanowska to właśnie walka o Polskę. (…) Ciągłe szukanie jak można służyć Polsce poprzez służbę ludziom potrzebującym opieki, wsparcia – mówił podczas konferencji prasowej w krakowskiej Kurii Metropolitalnej abp Marek Jędraszewski. Organizatorzy, między innymi z biskupem Janem Zającem – przewodniczącym komitetu organizacyjnego uroczystości i ks. prof.  Robertem Tyrałą – koordynatorem,  udzielili szczegółowych informacji dotyczących najważniejszej uroczystości najbliższych miesięcy – beatyfikacji Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej. Data uroczystości wyznaczona została na 28 kwietnia 2018 roku, a miejsce to Bazylika Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Arcybiskup Marek Jędraszewski zaznaczył, że w jego przekonaniu beatyfikacja wspaniale wpisuje się w rok świętowania odzyskania niepodległości.

– To co pokazała w swoim życiu Hanna Chrzanowska to właśnie walka o Polskę – podkreślał. Metropolita krakowski wspomniał także, że wrażliwość Hanny Chrzanowskiej inspirowała kardynała Karola Wojtyłę do tego, aby w swej pracy duszpasterskiej kładł wielki nacisk na to, żeby otoczyć szczególną troską tych, którzy bezpośrednio odpowiedzialni są za zdrowie i życie innych ludzi.

 

 

 

Na pytanie, czy znana jest grupa lub dzieło, którym nowa błogosławiona będzie patronować, arcybiskup odpowiedział, iż jeszcze nie pora na takie wybory.

– Teraz jest czas dojrzewania, poprzez przygotowanie do beatyfikacji, by umieć odnaleźć to środowisko, dla którego Hanna Chrzanowska mogłaby być nie tylko wzorem, ale patronką i wsparciem – tłumaczył metropolita.

Arcybiskup przekazał informację, iż Stolica Apostolska potwierdziła wstępne ustalenia dotyczące daty beatyfikacji, wyznaczonej na sobotę, 28 kwietnia, w przeddzień rocznicy jej śmierci. Uroczystościom przewodniczyć będzie ks. kard. Angelo Amato prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Metropolita krakowski wspomniał także, że jest przekonany, iż Hanna Chrzanowska będzie towarzyszyć i wspierać batalię o to, aby każdy człowiek już od poczęcia miał zagwarantowaną opiekę ze strony najbliższych oraz państwa. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu (18 lutego) w kościołach Archidiecezji krakowskiej odczytany zostanie list pasterski Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Podczas konferencji odpowiedzialny za działania duszpasterskie ks. dr Paweł Gałuszka przedstawił plan przygotowań do beatyfikacji. Wśród najważniejszych wydarzeń należy wymienić comiesięczne (kolejno 28 stycznia, lutego i marca) spotkania w parafii św. Mikołaja, podczas których wierni uczestniczyć będą w Mszy św., konferencji oraz modlitwie za wstawiennictwem nowej błogosławionej.

Oprócz tego 12 kwietnia na UPJPII zorganizowana zostanie międzynarodowa konferencja pt. „Życie i dzieło Hanny Chrzanowskiej”, a dwa dni później odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka Caritas do Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. W każdej parafii przygotowania do beatyfikacji włączone zostaną w „Nowennę Jubileuszową” związaną z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Każdego dnia nowenny przypominana będzie postać Służebnicy Bożej: kolejno wydarzenia z jej życia, ważne cechy duchowości, formy apostołowania i droga do świętości. Świadectwo o świętości Sługi Bożej przedstawiła Helena Matoga – wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego i uczennica Hanny Chrzanowskiej.

Justyna Walicka| Archidiecezja Krakowska

 

 

NAPISALI O BEATYFIKACJI HANNY CHRZANOWSKIEJ:
http://www.diecezja.pl/archidiecezja/aktualnosci/znamy-szczegoly-beatyfikacji-hanny-chrzanowskiej.html
https://pl.aleteia.org/2017/07/21/hanna-chrzanowska-bedzie-blogoslawiona-opisujemy-cud-jakiego-dokonala/
http://krakow.gosc.pl/doc/4331549.Znamy-date-beatyfikacji-Hanny-Chrzanowskiej
http://krakow.gosc.pl/doc/4042547.Gdy-mowia-trzy-glosy
http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/192507,wiosna-beatyfikacja-hanny-chrzanowskiej.html
http://info.wiara.pl/doc/4331549.Znamy-date-beatyfikacji-Hanny-Chrzanowskiej
https://ekai.pl/28-kwietnia-beatyfikacja-sl-bozej-hanny-chrzanowskiej-sylwetka/
https://ekai.pl/krakow-znana-jest-data-beatyfikacji-sluzebnicy-bozej-hanny-chrzanowskiej/
http://franciszkanska3.pl/aktualnosci/rozpoczely-sie-przygotowania-do-beatyfikacji-hanny-chrzanowskiej
http://franciszkanska3.pl/aktualnosci/znamy-szczegoly-beatyfikacji-hanny-chrzanowskiej
http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/193657,beatyfikacja-hanny-chrzanowskiej.html
http://wp.naszdziennik.pl/2018-01-20/288719,pielegniarka-w-aureoli.html
http://www.radiomaryja.pl/informacje/beatyfikacja-h-chrzanowskiej-wspolpracownicy-sw-jana-pawla-ii-pielegniarki-krakowa-28-kwietnia/
http://niezalezna.pl/214534-podano-date-beatyfikacji-hanny-chrzanowskiej
https://krakow.tvp.pl/35656405/28-kwietnia-w-krakowie-beatyfikacja-hanny-chrzanowskiej
http://niedziela.pl/artykul/33313/Krakow-szczegoly-uroczystosci
http://niedziela.pl/artykul/33209/28-kwietnia-–-beatyfikacja-sl-Bozej
http://niedziela.pl/artykul/33100/Krakow-znana-jest-data-beatyfikacji
http://niedziela.pl/artykul/134464/nd/Piekne-swiete-zycie
http://www.radiowarszawa.com.pl/przed-nami-beatyfikacja-sluzebnicy-bozej-hanny-chrzanowskiej/=
ZOBACZ TAKŻE
ZOBACZ TAKŻE